Poznaj blaski i cienie pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Bardzo często mówi się o tym, że opiekunka osób starszych, która myśli o naprawdę wysokich zarobkach, powinna zastanowić się przede wszystkim nad wyjazdem do Niemiec. U naszych zachodnich sąsiadów nie brakuje zapotrzebowania na tego rodzaju usługi, opiekunki mogą zaś pracować legalnie licząc nie tylko na opiekę niemieckiego prawa, ale i na godziwe wynagrodzenie. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że wyjazd taki wiąże się zarówno z blaskami, jak i z cieniami, dobrze więc mieć świadomość istnienia jednych i drugich.

 

Czego obawiają się opiekunki?

Lęki opiekunek bywają zróżnicowane, możemy jednak wskazać bez trudu na to, co stanowi powód do niepokoju dla większości z nich. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście rozłąka z rodziną, pracaopiekunki wymaga bowiem wyjazdu na dłuższy czas i zgody na to, że przez okres ten kontakt z najbliższymi będzie ograniczony do niezbędnego minimum – rozmów telefonicznych, maili i kontaktów za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Panie, które wybierają się po raz pierwszy do pracy do Niemiec, obawiają się jednak również bariery językowej. Często można usłyszeć, że już podstawowa znajomość języka niemieckiego jest wystarczająca, aby podjąć pracę i dobrze się z niej wywiązywać. Nie da się jednak ukryć, że im lepiej opiekunka mówi po niemiecku, tym bardziej jest ceniona. Znajomość języka ułatwia też nawiązanie, a potem utrzymanie więzi z seniorem, a praca opiekunki jest zdecydowanie łatwiejsza, jeśli senior nie jest dla niej całkowicie obcą osobą.

Pewne wątpliwości budzą też różnice kulturowe tym poważniejsze, im większa jest różnica wieku pomiędzy dwiema stronami. Owszem, pokora i wzajemny szacunek są sprawdzonymi sposobami na ich przełamanie, nie da się jednak uniknąć przynajmniej kilku krępujących sytuacji.

Co skłania do podjęcia pracy w Niemczech?

Nietrudno się domyślić, że tam, gdzie w grę wchodzi profesjonalna praca opiekunka Niemcy wybiera przede wszystkim dlatego, że za zachodnią granicą może liczyć na znacznie wyższe zarobki niż te, z którymi miałaby do czynienia w Polsce na podobnym stanowisku. Kobiety, które decydują się na wyjazd do Niemiec zwracają jednak uwagę i na to, że różnice nie dotyczą wyłącznie kwestii finansowych. Dają o sobie znać również wówczas, gdy mamy do czynienia z samym podejściem do opiekunki. Zawsze możemy mówić o niechlubnych wyjątkach, co do zasady jednak opiekunki osób starszych są w Niemczech szanowane, a do ich pracy podchodzi się z dużym uznaniem. Jest to podejście inne niż w Polsce, gdzie często zapomina się o tym, jak bardzo wymagający jest to zawód i jak duże obciążenie stanowi dla osoby, która go wykonuje.

Praca opiekunka Niemcy – ATERIMA MED

Praca w firmie takiej jak ATERIMA MED jest bardzo często odbierana pozytywnie dlatego, że daje opiekunce możliwość ciągłego rozwoju. To skuteczny sposób na opanowanie języka niemieckiego, zrobienie dodatkowego kursu lub podjęcie nauki niezwiązanej z zawodem. Już pierwszy wyjazd pozwala zatem nie tylko na nabranie doświadczenia i pewności siebie, ale i na nabycie nowych umiejętności.

1 komentarz

  • J. Reply

    2 lipca 2018 at 18:06

    Polecam opiekunkom, które chciałyby wyjechać do opieki nad seniorami w Niemczech firmę Happy Seniors24.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register