Praca. Jak napisać list motywacyjny?

Profesjonalne dokumenty aplikacyjne mogą przyczynić się do tego, że otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Do CV warto dołączyć również list motywacyjny. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, jak go napisać.  

Profesjonalny list motywacyjny…

… ma uporządkowaną strukturę.

Rozpoczynając list, po zamieszczeniu formuł powitalnych, warto napisać, w jaki sposób trafiliśmy na ogłoszenie o pracę. W dalszych słowach uzasadniamy, dlaczego zależy nam podjęciu pracy w konkretnej firmie. Możemy wspomnieć np. o tym, że wartości cenione przez przedsiębiorstwo są ważne również dla nas. Warto nawiązać również do ścieżki kariery, tzn. do możliwości rozwoju, na jakie możemy liczyć w danym przedsiębiorstwie. W kolejnym akapicie napiszmy, co potencjalny pracodawca zyska, jeśli zdecyduje się nas zatrudnić. Nie powielajmy w liście informacji z życiorysu. Pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych itd., ale starajmy się unikać schematycznych formułek

… jest napisany samodzielnie.

Pisząc list motywacyjny, możemy korzystać ze wzoru, ale nie kopiujmy treści przykładowego dokumentu. Starajmy się unikać również powszechnie używanych sformułowań. W przeciwnym razie list, jaki stworzymy, będzie przypominał setki innych i nie pomoże nam w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zawrzyjmy w liście wyłącznie konkretne informacje. Zadbajmy o jego poprawność. Posługujmy się oficjalnym, poprawnym językiem. Dzięki temu dokument będzie profesjonalny, a tym samym korzystnie wpłynie na nasz wizerunek.

… stanowi dopełnienie informacji zawartych w CV.

Pisząc list motywacyjny, nie powielajmy informacji zawartych w CV. Możemy je rozwinąć, ale starajmy się unikać niepotrzebnych powtórzeń, które nie wnoszą nic nowego. Stwórzmy te dokumenty w taki sposób, by stanowiły spójną całość o logicznym i przejrzystym układzie treści. Zadbajmy również o to, by życiorys i list motywacyjny uzupełniały się pod względem graficznym. Jednolita stylistyka sprawi, że nasza aplikacja będzie atrakcyjna nie tylko jeśli chodzi o treść, ale również dzięki spójnej formie.

… jest dostosowany do oferty pracy.

Pamiętajmy o tym, by spersonalizować list motywacyjny, dostosowując jego treść do wymagań wskazanych w konkretnym ogłoszeniu. Dzięki temu pracodawca dowie się, jakie korzyści osiągnie, jeśli zdecyduje się nas zatrudnić. Postarajmy się udowodnić w liście, że nasze plany zawodowe są zbieżne z celami firmy i doskonale wpisują się w jej działalność i rozwój. Stworzenie wartościowego listu motywacyjnego to pracochłonne zajęcie, ale trud może się opłacić. Dzięki przygotowaniu profesjonalnej aplikacji, możemy otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

… jest autentyczny.

Ważne, by CV i list motywacyjny odzwierciedlały to, kim jesteśmy i co chcemy osiągnąć w życiu zawodowym. Aby list spełnił swoje zadanie, starajmy się np. nie powielać sformułowań, które zawsze pojawiają się w dokumentach aplikacyjnych. Zachowanie właściwej formy jest konieczne, ale możemy spersonalizować treść, uzyskując znakomite rezultaty.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register