Profesjonalne dokumenty aplikacyjne mogą przyczynić się do tego, że otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Do CV warto dołączyć również list motywacyjny. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, jak go napisać.
Profesjonalny list motywacyjny…
… ma uporządkowaną strukturę.
Rozpoczynając list, po zamieszczeniu formuł powitalnych, warto napisać, w jaki sposób trafiliśmy na ogłoszenie o pracę. W dalszych słowach uzasadniamy, dlaczego zależy nam podjęciu pracy w konkretnej firmie. Możemy wspomnieć np. o tym, że wartości cenione przez przedsiębiorstwo są ważne również dla nas. Warto nawiązać również do ścieżki kariery, tzn. do możliwości rozwoju, na jakie możemy liczyć w danym przedsiębiorstwie. W kolejnym akapicie napiszmy, co potencjalny pracodawca zyska, jeśli zdecyduje się nas zatrudnić. Nie powielajmy w liście informacji z życiorysu. Pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych itd., ale starajmy się unikać schematycznych formułek
… jest napisany samodzielnie.
Pisząc list motywacyjny, możemy korzystać ze wzoru, ale nie kopiujmy treści przykładowego dokumentu. Starajmy się unikać również powszechnie używanych sformułowań. W przeciwnym razie list, jaki stworzymy, będzie przypominał setki innych i nie pomoże nam w otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zawrzyjmy w liście wyłącznie konkretne informacje. Zadbajmy o jego poprawność. Posługujmy się oficjalnym, poprawnym językiem. Dzięki temu dokument będzie profesjonalny, a tym samym korzystnie wpłynie na nasz wizerunek.
… stanowi dopełnienie informacji zawartych w CV.
Pisząc list motywacyjny, nie powielajmy informacji zawartych w CV. Możemy je rozwinąć, ale starajmy się unikać niepotrzebnych powtórzeń, które nie wnoszą nic nowego. Stwórzmy te dokumenty w taki sposób, by stanowiły spójną całość o logicznym i przejrzystym układzie treści. Zadbajmy również o to, by życiorys i list motywacyjny uzupełniały się pod względem graficznym. Jednolita stylistyka sprawi, że nasza aplikacja będzie atrakcyjna nie tylko jeśli chodzi o treść, ale również dzięki spójnej formie.
… jest dostosowany do oferty pracy.
Pamiętajmy o tym, by spersonalizować list motywacyjny, dostosowując jego treść do wymagań wskazanych w konkretnym ogłoszeniu. Dzięki temu pracodawca dowie się, jakie korzyści osiągnie, jeśli zdecyduje się nas zatrudnić. Postarajmy się udowodnić w liście, że nasze plany zawodowe są zbieżne z celami firmy i doskonale wpisują się w jej działalność i rozwój. Stworzenie wartościowego listu motywacyjnego to pracochłonne zajęcie, ale trud może się opłacić. Dzięki przygotowaniu profesjonalnej aplikacji, możemy otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
… jest autentyczny.
Ważne, by CV i list motywacyjny odzwierciedlały to, kim jesteśmy i co chcemy osiągnąć w życiu zawodowym. Aby list spełnił swoje zadanie, starajmy się np. nie powielać sformułowań, które zawsze pojawiają się w dokumentach aplikacyjnych. Zachowanie właściwej formy jest konieczne, ale możemy spersonalizować treść, uzyskując znakomite rezultaty.