Prezydent Elbląga atakuje rząd. “Oddajcie nam 100 mln zł”

Ile zyska Elbląg z pieniędzy rządowych, a ile tracił systematycznie w ostatnich latach? O tym mówił prezydent Wróblewski i wiceprezydenci podczas konferencji prasowej w Ratuszu Staromiejskim.

baner

– Byłem zdumiony tym, co usłyszałem poprzez media na konferencji prasowej posła Jerzego Wilka, w którym mówił o Funduszu Inwestycji Samorządowych i 5,9 mln złotych, które z tego Funduszu Elbląg miałby pozyskać – mówił prezydent Wróblewski.

– Przyjmując, że jesteśmy miastem 100 tysięcznym, to na jednego mieszkańca rząd zabrał w przeciągu pół roku około 1000 zł. Na ten temat ze strony posłów i radnych PiS była cisza. Rada Miejska występowała i do premiera i ministra edukacji, występowałem też ja informując, że następuje drastyczne zmniejszenie budżetu. Teraz słyszę o Funduszu Inwestycji Samorządowych. Na te 5,9 mln zł, które Elbląg może pozyskać trzeba nałożyć kwotę 1000 zł, którą na jednego mieszkańca zabrano. Jeżeli miasto ma otrzymać 5,9 mln zł, a tym samym przeciętnie jeden mieszkaniec 59 zł, to chcę zapytać  kiedy odda nam się resztę, bo brakuje jeszcze 940 zł, by było na zero. Pana posła Wilka proszę więc o wytłumaczenie, gdzie te 94 mln zł które mamy mniej? – pytał prezydent.

Jak wskazał Witold Wróblewski, w 2018 rząd wprowadził podwyżki 5,35% dla nauczycieli i one kosztowały miasto 4,5 mln zł, a dostaliśmy zwiększenie dotacji tylko o 1,4 mln zł. W 2019 roku planowane podwyżki spowodowały wzrost kosztów na oświatę w sumie o 16,5 mln zł.

W 2020 roku zapowiadane są kolejne podwyżki, na koniec roku saldo niepokrytych kosztów na oświatę wyniesie około 30 mln zł. Podwyżki zapowiada rząd, a samorząd dostaje niewielką tylko rekompensatę – wskazywał Wróblewski. – Proszę rząd o oddanie tego co zabrał, a raczej nie dofinansował.

2 komentarze

  • STOP USTAWIE 447 Reply

    27 czerwca 2020 at 15:05

    W tym kraju podwyżki dostają tylko nauczyciele i urzędasy?

  • DSW Reply

    2 lipca 2020 at 12:03

    Prawda jest taka, że całe Zarządzanie Miastem Elbląga nadaje się wyłącznie do wymiany , Zarządzanie Miastem za pieniądze rządowe otrzymywane ze Skarbu Państwa to żadna sztuka , jak widać i słychać Rada Miasta wraz z Prezydentem nie potrafi zorganizować nic konkretnego dla społeczeństwa TEGO MIASTA. Narzekać i niweczyć pieniądze inwestycjami bardzo drogimi i nie przemyślanymi potrafi każdy gł….i Dla naszego Miasta potrzeba ludzi młodych i z pomysłami na życie i dobrą organizację społeczną z trafionymi inwestycjami i wymogami dobrze pojętej realizacji podjętych działań i rozwiązań dla ludności. A nie kosztowne ,źle wykonane zadania dla Miasta za publiczne pieniądze , przy braku jakiegokolwiek nadzoru ze strony Ratusza. Ogromna rzesza administracji w dobie kryzysu nie radzi sobie całkowicie wystarczy obejść Miasto i zobaczyć jaki syf spowodowała nieporadność grupy zarządzającej Miastem wraz z jego przywódcą,, Prezydentem” świadectwo wystawiają sobie sami poprzez nieudolne Zarządzanie Miastem i całą gospodarką komunalną oraz infrastrukturą tego Miasta , tak dalej być nie może ,Społeczeństwo w końcu powie dość – syfu i zarastania Miasta chwastami i zadymiania z palonego plastiku, dość nieporadności na każdym kroku. Aby być Prezydentem tego Miasta nie wystarczy robienie dobrej miny do złej gry , Proszę brać się do roboty a nie oskarżać Rząd ,że nie dał pieniędzy , a co zrobił Pan Prezydent ,żeby mieć pieniądze wraz z Radą która ciągle drzemie i poklepuje się z Prezydentem, Oczekuję odpowiedzi z Ratusza . Od niedawna mieszkaniec Elbląga myślący i niezależny DSW. Nie wyrażam zgody na posługiwanie się moim e-mailem odpowiedz publiczna- wyłącznie.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register