Prezydent Elbląga i radni miejscy przyznali sobie podwyżki. Kwoty robią wrażenie

Kiedy spora część elblążan ledwo wiąże koniec z końcem, miasto upada i boryka się z olbrzymimi problemami, prezydent Elbląga i radni miejscy przyznali sobie podwyżki wynagrodzeń i diet – i to całkiem sporo. Oczywiście podniesienie wynagrodzeń wynika wprost z ustawy rządowej, jednak najbardziej żenujące jest tu tłumaczenie przewodniczącego Rady Miasta Antoniego Czyżyka!

Politycy – czy to z ław sejmowych czy samorządowych zawsze głosują razem i zgodnie w jednej sprawie, kiedy chcą sobie podwyższyć uposażenie. Wtedy okazuje się, że razem potrafią się porozumieć politycy PiS z PO. Tak też było w przypadku ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga.

Głosując nad przyznaniem sobie podwyżek diet i wynagrodzenia dla prezydenta nie było burzliwych debat. Radni głosowali zgodnie, a jedynie dwóch z nich w geście protestu wstrzymało od głosu.

Faktem jest, że podwyżka wynagrodzeń samorządowców wynika z decyzji rządu. To rządzący zdecydowali o podwyżkach, i to sporych.  Projekty uchwał w tej sprawie muszą przygotować poszczególne rady gmin, powiatów czy sejmiki. Nie mogę ich nie wprowadzić w życie. Jedynym, na co mają wpływ, jest wskaźnik podwyżki.

Radni mają tak naprawdę do wyboru jedynie, czy podwyższyć pensje włodarzowi miasta, gminy czy powiatu do 80 procent maksymalnego wynagrodzenia na tym stanowisku (a to ustawowe minimum) czy do 100 procent. Podobnie jest z dietami radnych.

Prezydent Witold Wróblewski będzie więc zarabiał 18 486 zł brutto (dotychczas 10 230 zł brutto).

Podniesiono również diety radnych miejskich. Dieta radnego będzie wynosić 1789 zł (to 96 procent tak zwanej kwoty bazowej, określonej ustawą), wiceprzewodniczącego komisji stałych – 2165 zł, przewodniczącego komisji stałych i wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Elblągu – 2988 zł, a dieta przewodniczącego Rady Miasta – 3883 zł.

Najbardziej żenujące było jednak uzasadnienie do projektów uchwał przewodniczącego Rady Miasta Antoniego Czyżyka.

O podwyżce dla prezydenta miasta:

„Pan prezydent swoją funkcję pełni już drugą kadencję. To oznacza, że mieszkańcy mu ufają i doceniają to, co robi dla miasta. Warto podkreślić, że pan prezydent pracuje na rzecz samorządu terytorialnego o ponad 30 lat. Dba o rozwój Elbląga, zabiega o fundusze rządowe i europejskie. Te starania przynoszą efekty. Elbląg zmienia się na lepsze. Od początku swojej prezydentury pan prezydent zdobył dla Elbląga łącznie 392 mln 640 tys. zł. (…) Środki te wsparły przede wszystkim obszary zdrowia, edukacji na wszystkich szczeblach, transportu oraz przygotowania terenów inwestycyjnych. Witold Wróblewski konsekwentnie działa na rzecz rozwoju miasta i regionu, aktywnie współpracując z gminami, tworząc miejski obszar funkcjonalny Elbląga”.

O podwyżce dla radnych miejskich:

„Radni Rady Miejskiej w Elblągu podejmują decyzje bardzo istotne dla miasta i jego mieszkańców. Wymaga to poświęcenia dużej pracy na analizowanie danego problemu. Niezwykle istotną jest także aktywność radnych wśród mieszkańców Elbląga i działania, które podejmują na rzecz lokalnej społeczności. Elbląscy radni aktywnie uczestniczą w życiu lokalnym, na różnych obszarach jego działania. Radni VIII kadencji obradowali na 27 sesjach i podjęli 624 uchwały. W trakcie kadencji odbyło się również 207 posiedzeń komisji rady miejskiej w Elblągu”.

Komentarz? Tylko przytoczenie słów byłej premier Beaty Szydło: „Te pieniądze nam się po prostu należą”!

1 komentarz

  • Kabanos Reply

    6 stycznia 2022 at 20:38

    Wy nienazarte, pazerne mendy!!!!! 😠 😠

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register