Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu!

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 53 lata. Adamowicz zmarł w szpitalu w wyniku ran zadanych mu przez zamachowca. 27-letni napastnik zaatakował polityka nożem podczas finału WOŚP w Gdańsku.
 

W niedzielę 13 stycznia, podczas finału 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, polityk został ugodzony nożem na scenie. Napastnik Stefan W. zadał mu kilka ciosów nożem.

Mężczyzna motywował napaść tym, że rzekomo był torturowany przez Platformę Obywatelską. Napastnik siedział w więzieniu kilka lat za napady na SKOK-i.

Tragiczną informację skomentował prezydent Elbląga Witold Wróblewski:

“Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska nie żyje. Zaledwie wczoraj mówił: „To cudowny czas dzielenia się dobrem”. Niestety bestialski, brutalny atak, do którego doszło podczas wczorajszego Finału zabrał wszystko – życie, radość, plany i marzenia. Pozostawił natomiast szok i niedowierzanie.

Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Prezydenta Adamowicza. Przez ostatnie godziny miałem nadzieję, że wygra tę dramatyczną walkę.

Tym trudniej jest mi pogodzić się z tą tragiczną wiadomością, że jeszcze wczoraj – jak większość z nas – pełen radości życia wśród swoich mieszkańców uczestniczył w pięknym akcie dzielenia się dobrem, szerząc ideę miłości i solidarności.

Łączę się w bólu i składam wyrazy współczucia Rodzinie, współpracownikom i całej społeczności Gdańska. To dla nas wszystkich samorządowców ogromna strata, z którą z pewnością nie będziemy mogli się pogodzić”.

53-letni Paweł Adamowicz w samorządzie gdańskim działał od chwili jego powstania w 1990 roku.

W pierwszej kadencji (1990-1994) Paweł Adamowicz był radnym Komitetu Obywatelskiego “Solidarność”, w kolejnej kadencji (1994-1998) został wybrany z koalicyjnej listy Unia Wolności-Partia Konserwatywna i pełnił w tym czasie funkcję przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. W trzeciej kadencji (1998-2002) kandydował z listy AWS jako członek Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Został wówczas wybrany przez radnych na prezydenta Gdańska.

W 2002 roku był współzałożycielem Platformy Obywatelskiej i – poczynając od tego roku, z jej ramienia, ubiegał się o fotel prezydenta Gdańska.

Pierwsze wybory bezpośrednie w 2002 roku Paweł Adamowicz wygrał w II turze (72 proc.), pokonując kandydata SLD Marka Formelę. W 2006 roku i w 2010 roku zwyciężył już w I turze, uzyskując odpowiednio: prawie 61 proc. i niemal 54 proc. głosów.

4 lata temu Paweł Adamowicz uzyskując 61,25 proc. głosów pokonał w drugiej turze wyborów posła PiS Andrzeja Jaworskiego.

W marcu 2015 roku prokuratura przedstawiła Pawłowi Adamowiczowi zarzuty podania nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych za lata 2010-2012. Proces w tej sprawie trwa przed sądem. Po ogłoszeniu prokuratorskich zarzutów Adamowicz zawiesił swoje członkostwo w PO.

Paweł Adamowicz oczekiwał, że PO wraz z Nowoczesną poprą jego starania o ponowny wybór na prezydenta Gdańska w tym roku. Tak się jednak nie stało i Adamowicz utworzył własny, bezpartyjny komitet “Wszystko dla Gdańska”.

W wyborach samorządowych w 2018 roku Adamowicz ponownie zwyciężył, pokonując w drugiej turze kandydata PiS Kacpra Płażyńskiego.

Źródło: RMF24

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register