Prezydent powołał specjalny zespół. Miasto dąży do przejęcia „Góry Chrobrego”?

Mimo sceptycznego nastawienia klubu radnych PiS, prezydent Witold Wróblewski przygotowuje ewentualne przejęcie przez Miasto infrastruktury narciarskiej na Górze Chrobrego. Prezydent wydał rozporządzenie w tej sprawie. Mówi ono o „rozważeniu możliwości wykupu nakładów istniejącej infrastruktury”.

Jak na razie to radni Prawa i Sprawiedliwości nie chcą słyszeć o projekcie przejęcia infrastruktury narciarskiej należącej do Przedsiębiorstwa „Góra Chrobrego”. Radni sugerują aby do tego problemu odniósł się już nowy elbląski samorząd (wybory lokalne mają odbyć się w listopadzie br.).

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga, przewodniczący Rady Marek Pruszak poinformował, że odbyło się w tej sprawie spotkanie konwentu seniorów.

– Konwent zwołano na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej. Rozmawialiśmy na temat sytuacji Przedsiębiorstwa „Góra Chrobrego”. Chcę jednak zaznaczyć, że radni nie upoważnili prezydenta miasta do podjęcia rozmów z przedsiębiorstwem w tej sprawie. Najpierw chcemy zapoznać się ze wszystkimi informacjami oraz dokonać analizy ewentualnych kosztów przejęcie infrastruktury. Ma to być jednak wycena sporządzona rzetelnie – mówił przewodniczący Rady Miasta Marek Pruszak.

Wydawało się, że na razie temat ucichł. Jednak 11 kwietnia br. prezydent Witold Wróblewski powołał specjalny zespół, którego celem ma być:  ocena zasadności wykorzystania stacji i stoków narciarskich oraz analiza potencjału funkcjonalno-użytkowego aktualnego i potencjalnego zagospodarowania obszaru Góry  Chrobrego; rozważenie możliwości wykupu nakładów istniejącej infrastruktury niezbędnej do utrzymania obecnej funkcji działalności związanej ze sportami zimowymi, a także planowanie rozwoju tego terenu i oferowanych na nim usług.

Opcja „wykupu” przez Miasto infrastruktury jest forsowana przez zarząd spółki PT „Góra Chrobrego”, o czym informowaliśmy już tu: http://fakty.elblag.pl/co-dalej-z-gora-chrobrego-medialne-naciski-na-radnych/

W skład tego zespołu weszli: prezydent Witold Wróblewski, wiceprezydent Janusz Nowak, Sławomir Skorupa -Dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, Andrzej Budzelewski -Kierownik Referatu Sportu w Departamencie Edukacji i Sportu, Robert Bieńkowski – pracownik Departamentu Edukacji i Sportu, a także radni miejscy: Marek Burkhardt – przedstawiciel Rady Miejskiej w Elblągu, przewodniczący Rady Sportu w mieście Elbląg, a także radni: Ryszard Klim (SLD), Wojciech Karpiński (PO).

Nie znalazł się w nim jednak jak na razie żaden radny Prawa i Sprawiedliwości, co może oznaczać, że największy klub w Radzie Miasta Elbląga jest sceptycznie nastawiony do takich działań.

Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia w tej sprawie: “PT „Góra Chrobrego” podjęła decyzję o likwidacji Przedsiębiorstwa i zamknięciu działalności w roku 2018. Ponadto, w dniu 29 marca 2018 roku spółka złożyła wniosek o rozwiązanie za porozumieniem stron z dniem 30 marca 2018 r. umowy dzierżawy nr 9/2016 z dnia 1 lutego 2016r. oraz o umorzenie lub rozłożenie na raty zobowiązań wynikających z zawartej umowy dzierżawy, podatku od nieruchomości, dzierżawy pasa drogowego oraz wywozu odpadów komunalnych.

Mając na uwadze dotychczasową funkcję rekreacyjną Góry Chrobrego, w tym uprawianie narciarstwa zjazdowego, zasadnym jest przejęcie przez Gminę Miasto Elbląg nakładów istniejącej infrastruktury niezbędnej do utrzymania obecnie funkcjonującej działalności związanej ze sportami zimowymi, a także dalsze planowanie rozwoju tego terenu i oferowanych na nim usług”.

Wygląda więc na to, że władze miasta mimo obiekcji radnych, zmierzają do wykupu infrastruktury narciarskiej PT „Góra Chrobrego”.

Zaniepokojenia sprawą nie kryje radny PiS Rafał Traks, który obawia się związków jakie łączą prezydenta Witolda Wróblewskiego z przedsiębiorcami z PT „Góra Chrobrego”.

– Na Komisji Promocji rozmawialiśmy o petycji Stowarzyszenia Sportów Zimowych oraz o utrzymaniu stoku narciarskiego. Zaapelowałem, żeby działania prowadzone przez prezydenta były prowadzone transparentnie. Ponieważ w Stowarzyszeniu i w PT Góra Chrobrego działają ludzie związani bezpośrednio z Prezydentem Elbląga – mówił radny Rafał Traks.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register