Prezydent Wróblewski: krążą nieprawdziwe informacje na temat budowy wiaduktu

Czy można porównać koszt budowy tunelu w innym mieście z wiaduktem w powstającym w Elblągu? Zdaniem prezydenta Witolda Wróblewskiego i wiceprezydenta Janusza Nowaka, choć takie porównania pojawiały się ostatnio, to nie są one uprawnione z racji różnej skali i specyfiki tych konstrukcji.

– Ze zdumieniem przysłuchiwałem się podnoszonym ostatnio zarzutom i porównaniom, że w Kostrzynie powstaje tunel pod linią kolejową i ta inwestycja jest znacznie tańsza niż elbląska. Dlatego poleciłem naszym służbom drogowym, aby zbadały ten temat, sprawdziły te informacje. Jak się okazuje koszt tamtego tunelu, to 14 mln zł. Jest to tunel, który nie przebiega przez tereny zurbanizowane, poprowadzony jest w nasypie kolejowym, nad tunelem znajdują się tylko dwa tory – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. – Pod naszym wiaduktem biegnie pięć torów, a sam koszt naszego wiaduktu to 7,6 mln zł. Ile kosztowałby tunel przy pięciu torach?

Jak dodaje Janusz Nowak, kostrzyński tunel jest wysokości 3,5 metra. Gdyby dostosować go do przejazdu dużych pojazdów powinien mieć 4,5 metra wysokości, to znacznie zwiększałoby jego koszt. Elbląski wiadukt nie ma takich ograniczeń, co więcej ma klasę obciążenia A, co oznacza, że mogą jeździć po nim najcięższe pojazdy.

– Całkowity koszt przyjętego przez nas rozwiązania, a więc wiadukt, przejścia podziemne, drogi dojazdowe, to 35 mln zł, z kosztami EPEC i EPWiK to około 38 mln zł. Natomiast w niektórych opowieściach radnych ten koszt pączkuje nawet do 60-70 mln zł. Nie ma w tej chwili możliwości, by storpedować tę inwestycję, co więcej zostanie ona zrealizowana w całości i w terminie – podkreślił wiceprezydent Nowak.

– Nie da się mówić o alternatywie, kiedy mowa o innym zakresie rzeczowym, nie da się porównać obu tych inwestycji. Przypomnę, że przed rozpoczęciem naszej inwestycji przygotowana była koncepcja, która rozważała różne warianty skomunikowania Zatorza, tunel była tam najdroższym rozwiązaniem – dodał prezydent Wróblewski.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register