Prezydent Wróblewski: „Zaskoczenia nie było. Byliśmy w stanie gotowości”

W Elblągu nadal obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. O sytuacji w mieście oraz podjętych działaniach zabezpieczających mieszkańców przed powodzią informował prezydent Witold Wróblewski oraz kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Tomasz Świniarski, podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

– Od wczoraj, kiedy otrzymaliśmy informacje o zagrożeniu cofką podjęliśmy działania zabezpieczające mieszkańców naszego miasta. Kiedy tendencja  wody była wzrostowa podjęliśmy decyzje o rozłożeniu czterech rękawów przeciwpowodziowych, zabezpieczając ul. Panieńską. Z uwagi na wzrost poziomu wody dziś rano – o 6.30 ogłosiliśmy w mieście stan pogotowia przeciwpowodziowego. Uruchomiliśmy również kolejne rękawy przeciwpowodziowe – jest ich łącznie jedenaście. Tam, gdzie była potrzeba zabezpieczyliśmy worki z piaskiem – chodzi głownie o mieszkańców ul. Warszawskiej i radomskiej. Na dzisiaj miasto jest zabezpieczone przed powodzią. Cały czas obowiązuje stan pogotowia, ale mam nadzieję, że sytuacja będzie się stabilizowała i zgodnie z prognozami wiatr będzie słabnąć –  podkreślał prezydent Witold Wróblewski.

Jak dodaję Tomasz Świniarski, Ratusz zareagował od razu, gdy tylko spłynęły niekorzystne prognozy pogody.

– Jak tylko otrzymaliśmy niekorzystne prognozy wszystkie służby i szefowie formacji obrony cywilnej postawieni zostali w stan gotowości. Cały czas sytuacja była i jest monitorowana. Po drugie w ubiegłym tygodniu odbyły się ćwiczenia, podczas których przygotowaliśmy piasek i napełniliśmy worki. Dzięki temu można było bardzo szybko podjąć działania. Dziś podnieśliśmy jeszcze kilka punktów, aby było bezpieczniej – zaznaczył Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Prezydent podziękował także wszystkim służbom, które biorą udział w zabezpieczaniu miasta. Na godz. 17.00 stan rzeki Elbląg wynosił 628 cm.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register