Prezydent zapewnia: kąpielisko miejskie i Park Dolinka będą modernizowane

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Elbląga radni zajmą się projektem budżetu na rok 2019. Prezydent Witold Wróblewski zapewnia, że znajdą się środki na projekty, których realizacji oczekują elblążanie – renowacji kąpieliska miejskiego oraz Parku Dolinka. Co jeszcze jest planowane w tym roku?

– Podczas sesji Rady stanie jedna z najważniejszych dla miasta uchwał, a mianowicie ta dotycząca budżetu na 2019 rok. Dokument przyjmujemy z pewnym opóźnieniem ze względu na okres wyborczy i zmiany do budżetu, które pojawiły się od momentu kiedy został on przygotowany i zaprezentowany  – mówi prezydent Wróblewski. – Dochody w tegorocznym budżecie zostały zaplanowane na początku na poziomie 622 mln zł, a po nowelizacji wzrosły do 644 mln. Natomiast wydatki wstępnie zaplanowano na 620 mln zł, po nowelizacji mają się kształtować na poziomie 649 mln zł. To budżet większy o około 5%.

Witold Wróblewski wskazuje, że w pierwszej kolejność budżet uwzględnia te inwestycje i zadania, które są kontynuowane, zostały rozpoczęte oraz te zadania, gdzie istnieje szansa na pozyskanie dotacji unijnej, ministerialnej, czy od wojewody.

– Na wszystkie inwestycje w 2019 roku w budżecie przewidziano kwotę 48 mln zł. – informuje prezydent.

Wśród planowanych zadań są m.in. poprawa mobilności, a więc modernizacja zajezdni tramwajowej i zakup kolejnego, czwartego, tramwaju, odnowa nawierzchni dróg i remonty chodników, wśród nich te wnioskowane przez radnych.

Miasto planuje też dalszą modernizację targowiska, tworzenie Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, temat współfinansowany ze środków UE.

– Będziemy również składać wnioski do ministerstw o przebudowę dawnego Gimnazjum przy ul. Lotniczej na żłobek i przedszkole oraz na boiska sportowe przy Szkołach nr 18 i 21, a także SOSW. Czeka nas także kontynuacja modernizacji Biblioteki Elbląskiej i remont w Centrum Sztuki Galeria EL. Składać będziemy także wniosek do Ministerstwa Sportu na modernizację układu chłodniczego na Lodowisku HELENA. Zmierzamy również do rewitalizacji parku Dolinka i kąpieliska miejskiego, a w związku z tym, że przetarg na szpital znacznie przekroczył posiadaną przez miasto kwotę, będziemy zmieniać założenia przetargu tak, by tę inwestycję, przede wszystkim budowę bloku operacyjnego, zrealizować – zapewnia prezydent.

Wróblewski podkreśla, że to budżet, który zakłada inwestycje tam, gdzie możliwe jest ich dofinansowanie i jednoczesne dalsze obniżanie miejskiego długu.

– To budżet realistyczny, w którym będziemy też zabiegali o dodatkowe środki na wynagrodzenie dla nauczycieli, czego nie uwzględniła subwencja oświatowa, będziemy się też starać o dotację na zadania zlecone przez rząd, które jako samorząd realizujemy, co nie ma pokrycia w finansach – podkreśla prezydent.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register