Problemy z prostatą – kilka słów o męskim gruczole

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem prostaty dotyczą większości mężczyzn po 40. roku życia. Jeśli więc zmagasz się z chorobami gruczołu krokowego pamiętaj, że nie jesteś sam. Ten problem dotyczy prawie każdego dojrzałego mężczyzny. Nieprzyjemne dolegliwości można łagodzić, a nawet można ich uniknąć dzięki rozpoczęciu działań profilaktycznych odpowiednio wcześnie.

Co to oznacza? W jaki sposób realizować profilaktykę chorób prostaty?

Prostata – męski gruczoł

Prostata jest gruczołem wewnętrznym, który występuje tylko i wyłącznie u mężczyzn. Kształtem i wielkością przypomina kasztana, a jego waga to około 20 g. Gruczoł krokowy, nazywany również sterczem, umiejscowiony jest w bezpośredniej okolicy dna pęcherza moczowego, a przez prostatę przechodzi odcinek cewki moczowej. Położenie tuż niedaleko odbytnicy sprawia, że to właśnie badanie per rectum (przez odbyt) jest najbardziej wiarygodnym sposobem sprawdzania stanu gruczołu i metodą na wczesne wykrycie nowotworu.

Do czego służy prostata?

Ten niewielki gruczoł pełni bardzo ważne funkcje w organizmie mężczyzny. Głównym zadaniem jest produkcja płynu wchodzącego w skład nasienia. Dzięki płynowi plemniki zachowują żywotność dłużej (zwłaszcza, gdy plemniki dostały się już do pochwy, a potem do macicy) i są zdecydowanie bardziej ruchliwe. Wydzielina prostaty jest mleczna i gęsta, ma odczyn zasadowy, dzięki czemu plemniki mogą dłużej przeżyć w pochwie, której odczyn jest raczej kwaśny.

Prostata odpowiada za zamykanie przewodów nasiennych podczas oddawania moczu. Co ciekawe, stymulacja prostaty może powodować odczuwanie przyjemności seksualnej.

Warto wiedzieć, że prostata nie jest gruczołem niezbędnym do życia i że w razie konieczności można ją usunąć bez konsekwencji.

Problemy zdrowotne dotykające prostaty

Około 40. roku życia mogą pojawiać się takie problemy jak łagodny przerost prostaty. Ta dolegliwość polega na przeroście elementów gruczołowych i zrębu strefy przejściowej. Objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego to częstomocz dzienny i nocny, zwężenie strumienia moczu, wydłużenie czasu oddawania moczu. Pojawia się także uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Częstym objawem jest także nagłe uczucie parcia na pęcherz.

Kolejnym problemem dotykającym dojrzałych mężczyzn jest zapalenie gruczołu krokowego, które może dotyczyć mężczyzn już w wieku 30 lat. Występują dwa rodzaje zapalenia prostaty: bakteryjne zapalenie prostaty i niebakteryjne zapalenie gruczołu krokowego.

Najpoważniejszym schorzeniem dotyczącym prostaty jest złośliwy nowotwór gruczołu krokowego, czyli złośliwy rak prostaty. Do objawów tego problemu można zaliczyć utrudnione oddawanie moczu, obecność krwi w moczu, podwyższona temperatura ciała, bóle podbrzusza, problemy z erekcją, obecność krwi w nasieniu, ból podczas wytrysku.

Podstawowe formy profilaktyki problemów z prostatą

Jak chronić prostatę i ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów z męskim gruczołem? Najważniejsza jest profilaktyka rozpoczęta wcześnie. Warto zacząć od realizowania poniższych wskazówek:

  • rezygnacja z palenia papierosów
  • ograniczenie spożywania alkoholu
  • zdrowa dieta
  • 3 x w tygodniu dawka ruchu – 45 minut
  • kontrola masy ciała
  • profilaktyczne badanie prostaty raz w roku
  • aktywność fizyczna

Warto przekonać się do regularnych wizyt u lekarza specjalisty. Dzięki wspomnianemu wcześniej badaniu per rectum można wykryć nowotwór prostaty i jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Lekarz specjalista może również zlecić badanie USG czy badanie poziomu PSA.

Bardzo ważne są również suplementy diety oparte o naturalne składniki, głównie zioła o właściwościach korzystnych dla działania męskiego gruczołu. Te zioła to przede wszystkim palma sabałowa, śliwa afrykańska, pokrzywa zwyczajna czy wierzbownica drobnokwiatowa. Przykładowym suplementem diety o naturalnym składzie, wzbogaconym o EnoSTIM i Beta-sitosterol, jest produkt CHEERS Prostate Formula. To produkt polskiej produkcji, o formule clean label, czyli pozbawiony sztucznych składników i dodatków. Produkt może pomóc uniknąć przykrych dolegliwości związanych z prostatą, a także wspomóc działanie leków na prostatę przyjmowanych, gdy zaburzenia działania prostaty już się pojawią.

A co, gdy na profilaktykę jest już za późno?

Jeśli zaniedbasz działania profilaktyczne i pojawią się poważne problemy z męskim gruczołem, niezbędna będzie wizyta u lekarza specjalisty i wdrożenie leczenia za pomocą leków na prostatę wydawanych na receptę. Przepisywane przez lekarza leki na prostatę mają zdecydowanie silniejsze działanie niż suplementy diety – głównie chodzi o działanie rozkurczowe, przeciwbólowe i zmniejszające rozmiary przerośniętej prostaty.

Dzięki lekom na prostatę można zminimalizować dolegliwości bólowe i znacząco poprawić komfort życia. Jeśli zarówno leki na prostatę, jak i wspierające je suplementy diety nie przynoszą efektu, a prostata została zaatakowana przez nowotwór złośliwy, w grę może wchodzić leczenie chirurgiczne w postaci całkowitego usunięcia gruczołu krokowego.

Aby uniknąć tak poważnej sytuacji – zadbaj o profilaktykę schorzeń prostaty. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się płodnością, aktywnością seksualną i brakiem problemów z układem moczowym. To chyba wystarczające argumenty, by wdrożyć profilaktykę już teraz, prawda?

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register