Problemy ZBK. „Nikt nie ma odwagi za ten problem się wziąć”

Pokłosie naszej publikacji o tragicznej sytuacji starszego mieszkańca lokalu komunalnego przy al. Grunwaldzkiej. Senator Jerzy Wcisła (PO) przyznaje, że politycy „boją się wziąć za ten problem”. Problem zaś narasta, ponieważ borykający się z potężnym zadłużeniem lokatorskim ZBK nie ma środków na remonty mieszkań komunalnych.

O tej sytuacji informowaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/w-takich-warunkach-zyje-starszy-schorowany-elblazanin-zbk-nie-reaguje/

Opisywaliśmy sytuację elblążanina, który już ponad rok czasu czeka aż Zarząd Budynków Komunalnych wykona remont dachu budynku. Uszkodzenia powodują, że mieszkanie lokatora jest notorycznie zalewane przez deszcz. To zaś powoduje stałą wilgoć i grzyb w mieszkaniu.

Pytany na facebooku o ten problem senator Jerzy Wcisła – lider Koalicji Obywatelskiej w Elblągu przyznaje, że politycy boją się zmierzyć z problemem Zarządu Budynku Komunalnych!

 

wcisla

– Nie znam problemu tego Pana, ale znam problem mieszkaniowy – w wymiarze indywidualnym pewnie trzeba mu pomóc, ale… Niestety lewica głupim doktrynerstwem doprowadziła do tego. Próbowaliśmy to naprawić – SYSTEMOWO. Hejt podsycany przez niektórych „dziennikarzy” i PIS doprowadził, że nikt nie ma odwagi się za ten problem wziąć. Jeśli jednak będę miał wpływ na przyszłe władze – bo niestety na obecne „koalicyjne” nie mam, to na pewno wrócimy do tego wielkiego problemu. Wielkiego, bo zbadałem sytuację w 25 miastach podobnej wielkości – w żadnym sytuacja nie jest tak dramatycznie zła! – informuje Jerzy Wcisła.

Senator Jerzy Wcisła z pewnością miał na myśli projekt podwyżek cen za mieszkania komunalne, które chciał wdrożyć prezydent Grzegorz Nowaczyk, z jednoczesnym funkcjonowanie biura zamiany mieszkań. Przypomnijmy, że pomysł podwyżek czynszów mieszkań komunalnych był jednym z powodów przeprowadzenia referendum w 2013 r. w Elblągu.

Jakich działań w sprawie ZBK można się spodziewać po Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) jeśli powrócą do władzy w mieście? Niestety może znów chodzić o podwyżki czynszów mieszkań komunalnych.

– Proszę mi wierzyć – mam na ten temat bardzo radykalny pogląd, polegający w skrócie na tym, że należy jednoznacznie określić zasady dzielenia ludzi na tych, którym należy się pomoc (ryba) i na tych, którym należy podać wędkę i żadnej ryby – dodaje senator Jerzy Wcisła.

ZBK okazuje się strukturą całkowicie niewydolną. Ponad 350 lokatorów mieszkań komunalnych ma spore zadłużenia. Należności kształtują się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Licząc średnio może to być nawet ponad 10 mln zł należności praktycznie nie do odzyskania dla ZBK.

Miasto powinno wykonać wyroki eksmisyjne. Jednakże musi tych ludzi przenieść do lokali socjalnych, który po prostu nie ma. Co zrobić z tym, narastającym od lat problemem? Tego dziś władze miasta ani radni miejscy nie wiedzą.

Zadłużenie ZBK powstawało latami, przy praktycznie biernej postawie kolejnych ekip rządzących miastem. W 2014 roku dobiło do 64 mln. zł. W 2015 r. zwiększyło się jeszcze o ponad 200 tys. zł. Teraz jest jeszcze większe.

Jedyną realną propozycję w sprawie zadłużenia ZBK przedstawił podczas ostatniej kampanii samorządowej Edmund Szwed, bezpartyjny kandydat na urząd prezydenta miasta.

– Dzisiaj  ZBK nie będąc zdolne do odzyskania tych pieniędzy,  straszy eksmisją,  która niczego nie rozwiązuje. Doprowadzić natomiast  może  do dramatów ludzkich oraz  dalszej degradacji wielu elbląskich rodzin – mówił na temat sytuacji w ZBK Edmund Szwed. – Zadłużenie lokatorskie w ZBK należy anulować. Pozwoli to przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz  zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. Dla osób, które dotychczas płaciły czynsz regularnie zagwarantuję w pierwszej kolejności możliwość otrzymania nowych mieszkań komunalnych, które powstaną w ilości ok. czterech  tysięcy.

Edmund Szwed wskazuje, że aby ten projekt się udał, miasto musi,  na bazie Zarządu Budynków Komunalnych uruchomić  innowacyjny mechanizm  w postaci  nowej  formy organizacyjno – prawnej, który  pozwoli na  pozyskiwanie finansowania  budowy nowych mieszkań komunalnych a  dzisiaj  pracujących w  nim urzędników, zamienić w  zmotywowanych do efektywnej pracy pracowników .

– Mechanizm pozwalający na takie rozwiązania,  jestem  gotów wprowadzić jednym aktem prawnym, przekształcając ZBK w podmiot gospodarczy działający na  podstawie KSH – mówi Edmund Szwed.

Zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym, samodzielne mieszkanie jest prawem każdego mieszkańca lokalnej społeczności i każdej rodziny. Polityka mieszkaniowa należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin w Elblągu, co generuje ogromne szkody społeczne.

Zaspokojenie w Elblągu potrzeby posiadania własnego mieszkania, graniczy z cudem.

– My, jesteśmy przekonani, że przy udziale dobrej woli gmin, można skutecznie uruchomić Program Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego, do czego gminy nie tylko są zobowiązane, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ale co najważniejsze posiadają wszystkie niezbędne warunki i narzędzia do jego wykonania – przekonuje Edmund Szwed.

Więcej na temat możliwych rozwiązań problemu zadłużeń w ZBK: http://fakty.elblag.pl/co-trzeba-zmienic-w-elblagu-oddluzyc-lokatorow-zbk/

2 komentarze

  • 098 Reply

    27 sierpnia 2018 at 14:21

    Zadłużenie lokatorskie w ZBK należy anulować. Pozwoli to przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. No nie wierze ha,ha,ha smieszne aktywnosc zawodowa? jak sie mna dlugi to tym bardziej czlowiek sie stara pracowac jak najwiecej i po malu splacac.Ale dluznicy maja wyje…..ne na dlugi.Sasiad nie placi to i ja tez pomimo ze stac.Zagnac do roboty!!!!! niech splacaja zadluzenia.

  • Albert Pierrepoint Reply

    31 sierpnia 2018 at 08:16

    No proszę odezwał się Mieszko I.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register