Program „Elblążanin +” przyjęty. Na co możemy liczyć?

Radni PiS przegłosowali na specjalnie zwołanej sesji pakiet obniżek cen za różne usługi – zebrany pod wspólnym hasłem „Elblążanin +”. Można się oburzać procedurą wprowadzenia tego projektu w życie, jednak przyznać trzeba, że takie rozwiązania są potrzebne.

Elbląg nie jest bogatym miastem, a wielu elblążan wiążę ledwo koniec z końcem. Wielu mieszkańców miasta nie stać na korzystanie z oferty kulturalnej czy sportowej. Mamy również dość wysokie ceny biletów komunikacji miejskiej. To wszystko powoduje, że choć z zadowoleniem przyjmujemy wielkie inwestycje miejskie – jak budowa wiaduktu na Zatorze, to jednak taki projekt skierowany na potrzeby mieszkańców miasta powinien cieszyć.

Osobna kwestią jest sam sposób wprowadzenia go pod obrady radnych – na specjalnie zwołanej sesji. Bez asygnaty skarbnika miasta czy dyskusji z prezydentem Witoldem Wróblewskim. Jednak nie powinno to przesłaniać faktu, że sam program jest dobry, i marginalne znaczenie ma tu to, czy jest elementem kampanii wyborczej czy nie. Nie dziwi też wzburzenie radnych Platformy Obywatelskiej i dociekań nad źródłem finansowania projektu, ponieważ akurat ta formacja dawno już straciła „społeczne wyczucie potrzeb obywateli” i dba jedynie o stan budżetu. Zresztą radni Platformy sami mogli zgłosić podobny pakiet takich udogodnień, jednak przez całe cztery lata tego nie zrobili.

Jak dodaje Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miasta (PiS), środki finansowe na obniżki cen biletów komunikacji miejskiej (600 tys. zł) zostały już zapisane w budżecie miasta. Na kolejne działania programu „Elblążanin +” pieniądze będą zaś zapewniane sukcesywnie, w miarę potrzeb.

Radny Robert Turlej zwrócił uwagę, że program wymaga jednak poprawki, ponieważ dyskwalifikuje elbląskich uczniów, którzy uczęszczają do Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym (Gmina Wiejska Elbląg).

– Program Elblążanin+ ma wspierać osoby mieszkające w Elblągu a już na wstępie dyskwalifikuje elblążan uczących się w Liceum Plastycznym Gronowie Górnym. Niższa cena biletów miesięcznych dotyczyć ma jedynie uczniów elbląskich szkół…więc z tego grona wyłączone jest Liceum Plastyczne do którego uczęszcza wielu młodych elblążan – mówi radny Turlej. – Jak widać program przygotowany został „na kolanie”, brakuje jednak wielu rozwiązań tak, abyśmy mogli powiedzieć o dobrym programie wspierającym mieszkańców Elbląga.

Radny Paweł Kowszyński (PiS) wskazuje, że program można modyfikować na każdym jego etapie.

– Program może być oczywiście kontynuowany w kolejnych latach i modyfikowany. Na pierwszy etap programu E+ zabezpieczono w budżecie miasta środki, które mają zostać wydane na obniżkę cen biletów. Program ma formę otwartą, a to oznacza, że kolejne etapy będą wprowadzane indywidualnymi uchwałami, co gwarantuje ich aktualność. To też pierwszy program, który można na każdym jego etapie modyfikować – mówi radny Kowszyński.

Radni PiS oraz radna niezależna Maria Kosecka poparli projekt. Radni PO i SLD wstrzymali się od głosu lub nie głosowali nad tym projektem.

Program Elblążanin+  

Harmonogram realizacji:

Etap 1 – 2018 r. (od 1IX)

Obniżenie cen biletów komunikacji miejskiej.

Etap 2 – 2019 r.

Zwiększenie liczby miejsc w żłobkach na terenie Elbląga poprzez utworzenie nowej placówki w budynku przy ul. Lotniczej (po Gimnazjum nr7) oraz poprzez wprowadzenie dotacji dla żłobków niepublicznych (dzięki temu zmniejszy się wysokość opłat dla rodziców w żłobkach prywatnych).

Etap 3 – 2020 r.

Wprowadzenie bezpłatnych i ulgowych biletów wstępu do Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka, na miejskie lodowiska oraz na wybrane wydarzenia kulturalne i sportowe (koncerty, mecze)

Etap 4 – 2021 r.

Zwiększenie wysokości stypendiów sportowych i artystycznych dla młodych uzdolnionych elblążan oraz dotacji dla miejskich jednostek organizujących wypoczynek dla dzieci.

Etap 5 – 2022 r.

Zmniejszenie opłat z tytułu parkowania na miejskich parkingach.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register