Program Mieszkanie Plus na Warmii i Mazurach to niewypał?

Na Warmii i Mazurach ani jedna rodzina nie skorzystała dotychczas z programu Mieszkanie Plus. – To wyjątkowa nieudolność i osobista porażka premiera Morawieckiego – komentuje Jacek Protas, szef Platformy Obywatelskiej w regionie.

Rządowy program Mieszkanie Plus ruszył w czerwcu 2016 roku, zastępując wygaszony projekt Mieszkanie dla Młodych. Miał być ratunkiem dla rodzin, które marzą o własnym lokum, ale nie stać ich na zakup nieruchomości. Program zakładał, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat w całym kraju powstanie około trzech milionów tanich lokali na wynajem.

Po ponad dwóch latach od startu projektu widać już, że te założenia były najprawdopodobniej zbyt optymistyczne. Jak na razie wybudowano jedynie kilkanaście osiedli realizowanych w ramach programu Mieszkanie Plus, w sumie około 480 mieszkań. Wyjątkowo źle sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie ani jedna rodzina nie wprowadziła się do nowego lokum.

– Jeszcze podczas kampanii samorządowej politycy PiS zachwalali program Mieszkanie Plus. Dziś kurtyna opada i dowiadujemy się, co stoi za ich propagandą sukcesu. Dosłownie nic! W tak dużym regionie, w który mieszka ponad 1,4 mln mieszkańców, nie potrafili doprowadzić do zakończenia ani jednej inwestycji mieszkaniowej. To wyjątkowa nieudolność i osobista porażka premiera Morawieckiego – komentuje Jacek Protas, szef Platformy Obywatelskiej w regionie.

Co dalej z programem Mieszkanie Plus?

Protas zwrócił się do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z pytaniem o przebieg realizacji programu na Warmii i Mazurach. Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Artura Sobonia wynika, że w województwie warmińsko-mazurskim dotychczas nie zakończono żadnych inwestycji w modelu Mieszkanie Plus. W planach jest jednak rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowych we współpracy z lokalnym samorządem, w formule zbliżonej do Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. „Analizowane są 2 projekty w Nidzicy oraz w Elblągu. Łącznie może tam powstać 287 mieszkań o wartości 73,2 mln zł” – podał w odpowiedzi wiceminister.

Jacek Protas nie ukrywa, że jest rozczarowany programem, który zapowiadany był jako sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości. – „Mieszkanie dla Młodych”, choć nie było pozbawione wad, zapewniło wsparcie w nieporównywalnie większej skali – mówi szef PO na Warmii i Mazurach. – Zamiast wyrzucać program poprzedniego rządu do kosza, można było dokonać w nim korekt i kontynuować. Nie postawiono także na szeroką współpracę z miastami i gminami. Rządowe dotacje na samorządowe programy mieszkaniowe przyniosłyby znacznie lepszy efekt. Zdaje się, że dopiero teraz, po klapie Mieszkania Plus, rząd PiS zdał sobie z tego sprawę – dodaje Protas.

źródło: onet.pl

1 komentarz

  • Nieważne Reply

    12 marca 2019 at 07:15

    Jak by Wróblewski nie blokował możliwości budowy i zgłosił tereny na budowę to i mieszkania by były i były bo wnioski o przydział !! Żal mi was z tej redakcji e24 i tego Portasa który łga jak może ! Hahaha porażka Morawieckiego chyba sobie były marszałku żarty stroisz ! A co ty zrobiłeś żeby było lepiej tym którzy nie mają gdzie mieszkać ? Wielkie NIC !

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register