Program Pracy Więźniów już działa
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki oraz Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński byli honorowymi gośćmi uroczystego otwarcia nowej hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. W hali zatrudnienie znajdzie co najmniej 150 osadzonych.
2 czerwca br. na terenie Zakładu Karnego w Krzywańcu otwarta została nowo powstała hala stolarsko-tapicerska, w której zatrudnienie znajdzie co najmniej 150 osadzonych. Jest to zgodne z programem, który ogłaszało Ministerstwo. Rosnący koszty utrzymania więźniów, który wynosi na dziś 3150 zł miesięcznie, skłoniło rząd do stworzenia możliwości partycypowania w kosztach przez więźniów poprzez pracę.
Pisaliśmy o tym projekcie tu:
Ministerialny program pracy więźniów składa się z trzech filarów:
1. budowa 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych,
2. rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów,
3. ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.
W pierwszym filarze zakładane jest zbudowanie w latach 2016-2023 40 hal przemysłowych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować więźniowie. Drugi filar polega na rozszerzeniu zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów. Obecnie więźniowie mogą wykonywać na ich rzecz jedynie prace porządkowe. Wprowadzenie nowej regulacji pozwoli samorządom na uzyskanie wsparcia więźniów przy wykonywaniu wszelkich zadań samorządu, o ile będą je wykonywały podmioty wskazane w odpowiednim przepisie. Ostatni filar dotyczy wprowadzenia większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.
źródło: ms.gov.pl
0 komentarzy