Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w drugi etap

Podpisujemy kolejną ważną umowę, która pozwoli nam na kontynuowanie prac przy drodze wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanej i w Elblągu. Inwestycja ta jest niezwykle istotna dla przyszłości Polski – powiedział we wtorek w Elblągu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W Elblągu podpisano umowę na II etap budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoka Gdańską. Chodzi m.in. o obudowę rzeki Elbląg, budowę mostu w Nowakowie.
 

Przekop Mierzei stworzy szansę na rozwój gospodarczy dla wszystkich portów Zalewu Wiślanego, a także znacząco skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską o prawie sto kilometrów. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie zostanie zmodernizowany tor wodny rzeki Elbląg oraz wybudowany zostanie most obrotowy w Nowakowie” – wskazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Kontrakt zawarty między Urzędem Morskim w Gdyni a firmą Budimex SA obejmuje: przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg na odcinku o długości około 10,4 km i szerokości toru mierzonego w dnie na rzece 60 m, a w rejonie Nowakowa 40 m, w zakresie obudowy brzegów, wykonanie kotew gruntowych o łącznej długości 202 000 mb, wykonanie umocnienia brzegów za pomocą stalowej ścianki szczelnej na długości brzegu 13,3 km, wykonanie umocnienia brzegów za pomocą żelbetowej ściany szczelinowej na długości brzegu 1,7 km.

Przewidziano też budowę mostu obrotowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo, ok. 650 m od istniejącego mostu pontonowego.

Obecnie w Nowakowie jest most pontonowy. Jego konstrukcja sprawia, że przy wysokim poziomie wody, korzystanie z przeprawy nie jest możliwe. Sytuację zmieni nowy most obrotowy. Jego budowa jest częścią większej inwestycji: przebudowy toru wodnego na rzece Elbląg.

Nowa przeprawa powstanie około 650 metrów w kierunku południowym od istniejącego mostu. Część mieszkańców Nowakowa obawiała się, że inwestycja zwiększy ruch ciężarówek we wsi.

Poza mostem powstaną drogi dojazdowe do niego wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg wraz ze ścieżką pieszo-rowerową oraz dojazd do poszczególnych nieruchomości. Nowa przeprawa zostanie oddana do użytku najpóźniej za dwa lata.

źródło: PAP

1 komentarz

  • Zygmunt Reply

    22 maja 2021 at 19:03

    Chcę fabryki samochodów elektrycznych w Elblągu. Mamy i spełniamy warunki by ta fabryka tu powstała. Elblążanie lobbujcie ten pomysł.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register