Przepłynie Zalew Wiślany aby pomóc uchodźcom

18 czerwca o godz. 12:00 w Porcie Tolkmicko wskoczy do wody, by przepłynąć na drugi brzeg Zalewu Wiślanego – do Krynicy Morskiej. Pokona ponad 8 km, zajmie mu to ok 3 godziny.

Mój start będzie połączony ze zbiórką na rzecz Fundacji Ocalenie, organizującej w Polsce pomoc dla uchodźców. Chciałbym aby za każdy przepłynięty przeze mnie kilometr na kontro Fundacji wpłynął tysiąc złotych.

DLACZEGO PŁYNĘ DLA UCHODŹCÓW?

20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy

Kiedy nastał kryzys na pograniczu, ogarnęło mnie poczucie bezradności. Widziałem bezmiar tragedii i niewiele mogłem zrobić. Narastał we mnie gniew, silne przekonanie, że nie można pozwolić, by ludzie tak po prostu umierali w lasach; opuszczeni, zaszczuci i przerażeni. Kiedy wybuchła wojna, byłem na dworcach, widziałem tam rodziny które jeszcze kilkanaście godzin wcześniej były w strefie działań zbrojnych. Było ich tak strasznie dużo.

Zadałem sobie pytanie: co mogę zrobić, aby pomóc tym ludziom? Nie mam mieszkania, które mógłbym udostępnić, ani fortuny, którą mógłbym się podzielić. W jaki sposób wygenerować efekt skali – tak by zmaksymalizować siłę gestu wsparcia? Jak nadać rozgłos apelowi?

Postanowiłem wykorzystać moją sportową pasję – pływanie długodystansowe.

W ubiegłym roku przepłynąłem 7 kilometrów na Mamrach – drugim największym polskim akwenie. Zaliczyłem też kilka mniejszych jezior: Gim, Ustrych, Niskie, Dziekanowskie.

Teraz przede mną największe sportowe wyzwanie w życiu. Przygotowywałem się do niego 3 miesiące. Na treningach przepłynąłem łącznie ponad 150 km. Wiem, że dam radę, ale nie tylko o sportowy rekord mi chodzi. Chciałbym wesprzeć działania organizacji, która udziela wsparcia prawnego, zawodowego i życiowego osobom, które musiały opuścić swoje domy z powodu wojny, głodu czy terroru.

Postanowiłem, że każde moje kolejne wyzwanie będzie połączone z apelem o wpłaty na cel społeczny. A w tym roku zaplanowałem również przepłynięcie największego polskiego jeziora – Śniardwy oraz warszawskiego odcinka Wisły.

Kilka słów o mnie: Mam 37 lat. Jestem działaczem sportowym. Obecnie koordynuje sekcje piłkarskie w klubie AKS Zły Warszawa – pierwszym demokratycznie zarządzanym projekcie sportowym w Polsce. 

Mój projekt: facebook.com/plywaniepiotrnowak

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register