Przewodniczący Marek Pruszak: Dokonano profanacji ciał ofiar katastrofy

Dziś w południe odbyły się obchody 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Wydarzenie rozpoczęło się mszą w kościele p.w. Wszystkich Świętych, później był przemarsz na Cmentarz Agrykola pod Krzyż Katyński, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Mszy Świętej przewodził Biskup Elbląski Jacek Jezierski: – Nosimy w pamięci ich twarze, osoby te były powszechnie znane. Ich śmierć to ogromna strata dla Ojczyzny – mówił w trakcie homilii Biskup Elbląski.

Po zakończeniu mszy uczestnicy obchodów przeszli pod Krzyż Katyński, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca delegację, która osiem lat temu zmierzała na obchody Zbrodni Katyńskiej. Na placu pod krzyżem zebrały się władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, mieszkańcy Elbląga.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego, po którym nastąpiły przemówienia okolicznościowe. Sławomir Sadowski wicewojewoda warmińsko-mazurski wspominał osoby związane z naszym regionem: Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, Grażynę Gęsicką, biskupa Tadeusza Płoskiego oraz Aleksandra Szczygłę, Ministra Obrony Narodowej, a później szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miasta przywołał natomiast postać Natalii Januszko, 22 letniej, najmłodszej ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Wspomniał również mocno o szokującej profanacji zwłok, zamianie ciał i szczątkach ciał innych ofiar znajdowanych w czasie ekshumacji w trumnach poszczególnych osób.

– My dbamy o groby Armii Czerwonej, bo tam spoczywają ciała żołnierzy, których odwiedzają ich bliscy. O wszystkich ofiarach Katastrofy powiedział: – Choć mieli różne poglądy to służyli Ojczyźnie. W tej tragedii powinniśmy być razem.

Jacek Boruszka wiceprezydent Elbląga mówił:

– Dla każdego z nas wiadomość o katastrofie była przeżyciem tragicznym i bolesnym. Ofiary katastrofy były osobami publicznymi, wiele z tych osób znaliśmy osobiście, z wieloma wielokrotnie współpracowaliśmy. W jednej chwili odeszli od nas ludzie, którzy z wielkim zaangażowaniem służyli Polsce, tworzyli nasze państwo i pracowali dla dobra wspólnego. Losy delegacji do Katynia splotły się w dramatyczny sposób z losami ofiar, które ginęły w 1940 roku w lesie katyńskim. I tak jak wówczas, tak i przed ośmiu laty Ci, którzy zginęli pozostawili w kraju swoich bliskich, rodziny, przyjaciół i współpracowników. Pozostał po nich również dorobek i wciąż żywa nasza pamięć. Jej wyrazem są dzisiejsze uroczystości rocznicowe. Właśnie tu – pod Krzyżem Katyńskim, będącym symbolem pojednania i znakiem pamięci wielu bolesnych wydarzeń, których doświadczyła nasza Ojczyzna, spotykamy się, aby oddać hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Tym gestem chcemy pokazać, że nadal pamiętamy i będziemy pamiętać o dokonaniach tych osób, ich działalności oraz zaangażowaniu w sprawy naszej Ojczyzny. Cześć ich Pamięci!

Uroczystość zakończył Apel Pamięci z odczytaniem nazwisk i funkcji ofiar Katastrofy, salwa honorowa oraz składanie wieńców i kwiatów pod tablicą.

 

1 komentarz

 • Krystyna Reply

  11 kwietnia 2018 at 04:19

  O jakiej profanacji mówi pan, panie Pruszak ? Komu chce się pan przypodobać? Czy widział pan – co jest raczej niemożliwe – cząstki ciał ofiar wypadku samolotowego ? To okrutne, powtarzam to za znawcą tematu, ale nie uda się z maleńkich cząstek utworzyć pełnego ciała jednego człowieka. Nie można tego tez uczynić w dwa dni – a rodziny i w o ogóle Polacy żądali NATYCHMIASTOWEGO powrotu ciał do Polski. Zapomniał pa, czy bezczelnie udaje głupiego ?
  Nie znam kraju, w którym po pogrzebach ofiar katastrofy robiono by ich ekshumacje ! To PiS i Jarosław Kaczyński z Macierewiczem zbezcześcili ciała ofiar i nadal – mimo protestu rodzin – nadal to czynią. Jedna ze spraw toczyć sie będzie w Strasburgu !
  Powinien się pan wstydzić !!!
  Krystyna W.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register