Psi Detektyw z Elbląga w “Dzień Dobry” TVN

Od roku obowiązują w Polsce nowe, surowsze przepisy dotyczące porzucania niechcianych zwierząt. W świetle prawa czyn ten uznawany jest za przestępstwo znęcania się, a osoba winna jego popełnienia może spędzić w więzieniu nawet 3 lata. O ratowaniu zwierzaków opowiedziała aspirant Iga Sozoniuk, szerzej znana jako Ace Ventura Psi Detektyw.

Aspirant Iga Sozoniuk na co dzień zajmuje się sprawami nieletnich i ściga przestępców krzywdzących zwierzęta. Przy wykonywaniu swoich obowiązków współpracuje ze schroniskiem dla zwierząt w Elblągu. Jej zaangażowanie i troska o los czworonogów zapewniły jej miano Ace’a Ventury Psiego Detektywa. Skuteczność i nieustępliwość aspirant Sozoniuk docenił również Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, który podziękował jej za profesjonalne wykonywanie obowiązków.

– Najtrudniejsze są interwencje, podczas których spotykam się z takim obrazem, że wiem, że nic nie pomoże temu zwierzęciu. Nic nie da, że dokonam zatrzymania, akt oskarżenia zostanie zaakceptowany, że sprawa zakończy się wyrokiem, bo ja nie dam rady go uratować – wyznała aspirant Iga Sozoniuk.

Definicja znęcania się nad zwierzętami jest bardzo szeroka i cały czas jest poszerzana. Karą za znęcanie się nad zwierzętami może być pozbawienie wolności do lat 3, kary pieniężne do 100 tysięcy złotych lub dożywotni zakaz posiadania zwierząt. Niestety niezwykle rzadko zdarza się, żeby sądy stosowały karę pozbawienia wolności, na ogół wyroki są dużo lżejsze.

W ostatnich latach orzecznictwo sądów i prokuratur się zmieniło – traktuje się zwierzęta, jako istoty żywe, które czują, mają psychikę, odczuwają ból i cierpienie – podkreśliła Eliza Kuna, prawnik.

Program można obejrzeć tu: 

https://dziendobry.tvn.pl/a/psi-detektyw-na-tropie-oprawcow-zwierzat  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register