Radni PO chcą pozyskać dla Elbląga…okręt podwodny!

Radni miejscy Platformy Obywatelskiej zasłynęli ostatnio projektem budowy plaży nad rzeką Elbląg, bez możliwości kąpieli. Teraz mają kolejny pomysł. Apelują do prezydenta Witolda Wróblewskiego o podjęcie działań w celu ściągnięcia do naszego miasta…okrętu podwodnego.

W grudniu 2017 r. uroczyście wycofano ze służby w Marynarce Wojennej okręt podwodny ORP „Kondor”. Okręt ten przez 13 lat przebył ponad 42 tys. mil morskich, uczestniczył choćby w operacji antyterrorystycznej NATO Active Endeavour na Morzu Śródziemnym, a także w międzynarodowych ćwiczeniach takich jak Loyal Mariner czy Brilliant Mariner.

ORP „Kondor” zanim trafił do Marynarki Wojennej przez kilkadziesiąt lat służył w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii.

Na chwilę obecną nie jest znany los okrętu. Jego ostatni dowódca kmdr ppor. Marek Walder, ma nadzieję, że jednostka po przejściu „do cywila” będzie pełnić funkcję muzeum. Jak się okazuje nie ma w Polsce okrętu podwodnego, który byłby postawiony w roli okrętu muzeum.

– Klub Radnych Platformy Obywatelskiej uważa, że okręt ORP „Kondor” mógłby zostać jedną z atrakcji turystycznych nie tylko Elbląga ale i całego regionu. Sprowadzenie okrętu nawiązałoby do historii miasta w którym przecież powstawały łodzie podwodne. Nie możemy też zapomnieć o planowanym rozwoju elbląskiego portu, który nastąpi po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję – piszę radni Platformy Obywatelskiej.

Warto dodać, że prezydent Wróblewski, jeśli chce „Kondora” pozyskać dla naszego miasta powinien się spieszyć. Starania o pozyskanie okrętu rozpoczynają już inne miasta m.in. Drawsko Pomorskie, Szczecin czy Gdynia.

– Zwracamy się z prośbą do Pana Prezydenta o rozpoczęcie rozmów z Ministrem Obrony Narodowej oraz Agencją Mienia Wojskowego celem przejęcia okrętu – apelują radni PO.

ORP Kondor. Jednostka została zwodowana w niemieckiej stoczni Nordseewerke, gdzie była budowana na zamówienie Norwegii. Do służby w norweskiej marynarce wojennej weszła jako HNoMS „Kunna”, służąc w niej jako jednostka typu Kobben, a po wycofaniu ze służby w roku 2001 okręt został przekazany polskiej marynarce wojennej. Podniesienie polskiej bandery nastąpiło 20 października 2004 roku, po czym jednostce nadano numer taktyczny 297.

Okręt od 10 października 2008 roku do 31 marca 2009 roku uczestniczył, jako PKW Kondor, w natowskiej operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. Działalność okrętu polegała na prowadzeniu podwodnego dozoru akwenów i skrytym rozpoznaniu, a także na identyfikacji jednostek nawodnych. W połowie misji wymieniono załogę jednostki. Przed powrotem do kraju jednostka przeszła przegląd techniczny i naprawy w Turcji. Do Gdyni ORP „Kondor” powrócił 15 czerwca[1]. Został wycofany ze służby 20 grudnia 2017.

O tym jak budowano okręty podwodne w Elblągu można przeczytać tu: http://fakty.elblag.pl/czy-w-jeziorze-drawsko-lezy-zatopiony-okret-podwodny-z-elblaga/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register