Ratusz uspokaja mieszkańców ul. Lotniczej: Nie ma zagrożenia katastrofą

Mieszkańcy domów przy ul. Lotniczej czują się zaniepokojeni pracami budowlanymi, które odbywają się niedaleko ich budynków. Wskazują, że podczas przejazdu ciężkich pojazdów pękają ściany domów. Ratusz jednak uspokaja – nic złego się nie dzieje.

O tym problemie informowaliśmy w naszym wcześniejszym materiale: http://fakty.elblag.pl/pekaja-nam-sciany-i-sypie-sie-tynk-mieszkancy-obawiaja-sie-katastrofy/

Mieszkańcy mają obawy

Do naszej redakcji wpłynęło pismo od przerażonych mieszkańców bloku przy ul. Lotniczej. Jak wskazują w swojej skardze, ciężki sprzęt budowlany, który przemieszcza się codziennie pod ich budynkiem powoduje pękanie ścian i sypanie się tynku. Boją się najgorszego scenariusza, czyli poważnego uszkodzenia konstrukcji domu.

„W związku z prowadzeniem przez firmę MTM prac związanych z budową wiaduktu mieszkańcy proszą o dogłębne sprawdzenie czy wszystko jest zgodne z przepisami (dotyczy budynku Lotnicza 47 i 49). Od czasu prowadzonych na tym terenie prac, sprzęt o masie powyżej 20 ton (koparki na gąsienicach, samochody ciężarowe) porusza ją się 2 metry od budynku, tym samym powodując ogromne wstrząsy co powoduje osypywanie się tynku na klatce i pękanie ścian, jak również poruszanie się przedmiotów w mieszkaniu. MIESZKAMY W STRACHU I LĘKU czy dom się nie zawali. Kamienica jest z 1933 roku. Mamy wątpliwości czy została przeprowadzona ekspertyza stanu technicznego budynku przed budowa wiaduktu – piszą mieszkańcy tego domu. – Odcinek drogi asfaltowej przy klatkach schodowych jest drogą dojazdowa wykonawcy do budowy. Ciężkie sprzęty poruszają się również po chodniku który przylega do drogi dojazdowej budowy po którym chodzą  mieszkańcy, jak również ludzie do przychodni zdrowia. Chodnik jest zmiażdżony.  Cała budowa od strony zamieszkałej jest nie ogrodzona CO MOŻE DOPROWADZIĆ DO NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU. Teren przy klatkach to morze błota, od rozjeżdżonych koparek i piachu. Bez obuwia gumowego z klatki nie da się wyjść. Rozumiemy, że taka inwestycja  wiąże się z nieudogodnieniami dla mieszkańców ale żadnym wypadku zagrażać ludzkiemu życiu”.

Ratusz uspokaja – wszystko jest pod kontrolą

– Odcinek ulicy Lotniczej przy budynkach nr 47-49 oraz 51 stanowi teren budowy, który został przekazany Wykonawcy inwestycji. Zgodnie z projektem fragment tej ulicy jest przewidziany do przebudowy – zyska nową nawierzchnię jezdni oraz chodników, przebudowane i odnowione zostaną również miejsca postojowe – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowa prezydenta Elbląga. – Z uwagi na bardzo duży zakres inwestycji, zdajemy sobie sprawę, że wykonywane prace mogą powodować pewne uciążliwości dla mieszkańców budynków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie budowy. Zarówno inwestor, jak i wykonawca starają się jednak  te niedogodności jak najbardziej zminimalizować. Nie ma również mowy o jakimkolwiek zagrożeniu bezpieczeństwa mieszkańców tych nieruchomości.

Jak informuje Urząd Miejski w Elblągu, zgodnie z zawartą umową roboty budowlane prowadzone są przy maksymalnym utrzymaniu funkcjonowania ruchu na istniejących ulicach oraz przy zapewnieniu dostępności do posesji oraz nieruchomości. Aktualna  organizacja ruchu w tym obszarze, w tym ruch pojazdów budowy została dopuszczona zgodnie z zatwierdzonym projektem tymczasowej organizacji ruchu i jest konieczna z uwagi na technologię prowadzonych w tym obszarze robót (m.in. budowa kanalizacji deszczowej, roboty ziemne związane ze wzmocnieniem gruntu pod nasypami oraz pod murem oporowym).

– Prace budowlane prowadzone są jednak w taki sposób, aby ruch pojazdów obsługujących budowę został ograniczony do niezbędnego minimum. Od początku budowy wykonawca robót był uczulany, aby wywiązywać się z zobowiązań umownych w zakresie zminimalizowania utrudnień w ruchu oraz utrzymania stanu technicznego i przejezdności dróg dopuszczonych do ruchu zgodnie z projektem organizacji ruchu – dodaje Joanna Urbaniak. –  Informacje od Inżyniera Kontraktu oraz wizje lokalne na terenie budowy kadry nadzorującej przedsięwzięcie ze strony inwestora potwierdzają, że jezdnie oraz chodniki są regularnie sprzątane, na bieżąco usuwane są także pojawiające się ubytki i uszkodzenia drogi. Należy także zaznaczyć, że obecnie drogą wzdłuż budynków ul. Lotniczej 47-49 odbywa się ruch do punktu skupu złomu, który z chwilą wykonania nowej drogi do terenów PKP od strony przejętych terenów wojskowych (lotniska) zostanie zlikwidowany. Powyższe nastąpi jeszcze w miesiącu listopadzie, co dodatkowo uspokoi ruch ciężkich pojazdów w tej części ul. Lotniczej.

Nie ma zagrożenia dla budynków

Ratusz informuje również, że wykonawca robót przed przystąpieniem do wykonywania prac wykonał inwentaryzację obiektów i budynków znajdujących się w obszarze oddziaływania budowy oraz na bieżąco monitoruje ich stan techniczny. Na dzień dzisiejszy nie stwierdzono, aby prowadzone roboty budowlane stanowiły zagrożenie dla budynków położonych przy ulicy Lotniczej 47 i 49.

– Należy także nadmienić, że wszelkie roboty powodujące potencjalne zagrożenia tj. np. roboty zimne – wykonywanie wykopów, są zabezpieczane przed dostępem osób niepowołanych przez ogrodzenia systemowe. Specyfika i technologia prowadzonych prac oraz konieczność zapewnienia dojazdów do budynków i posesji uniemożliwia jednak ogrodzenie całego terenu budowy – mówi Joanna Urbaniak.

W bieżącym tygodniu planowane jest spotkanie przedstawicieli Urzędu Miasta z mieszkańcami przedmiotowych budynków przy udziale Inżyniera Kontraktu i Kierownika budowy w celu szczegółowego omówienia problemów związanych z realizacją inwestycji. Wszelkie uwagi mieszkańcy mogą również na bieżąco zgłaszać do Inżyniera Kontraktu oraz do kierownika budowy.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register