Rewolucja w elbląskiej komunikacji miejskiej. Zobacz co się zmieni

Nowa siatka połączeń autobusowych, nowe numeracje – od nowego roku nastąpią zmiany w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej. Celem tych zmian jest podniesienie jakości usług oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb mieszkańców. O planowanych zmianach informowali podczas konferencji prasowej prezydent Witold Wróblewski, wiceprezydenci miasta oraz Artur Bartnik, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

– Praktycznie od 30 lat bazujemy na starym szkielecie komunikacji miejskiej. On był od czasu do czasu korygowany, ale w tym czasie w Elblągu zmieniło się bardzo dużo. W Zamechu nie pracuje już kilka tysięcy osób, a to tam koncentrują się nadal główne osie komunikacji.  Dlatego potrzebne są zmiany. Są one wprowadzone w dobrym momencie. Umowy, które zawieramy z nowymi przewoźnikami, będą obowiązywały przez 7 lat. Jest więc szansa, aby zracjonalizować i przemyśleć działania związane z komunikacją miejską. Linie tramwajowe pozostają bez zmian – zaznaczył prezydent Witold Wróblewski.

– Taka okazja zdarza się raz na kilka lat. Postanowiliśmy z niej skorzystać. System prosił się o zmiany. Dublujące się linie, autobusy często jeżdżące stadami, a jednocześnie zmniejszająca się liczba pasażerów sprawiały, że coś z tym należało zrobić. Stanęliśmy przed dylematem, czy utrzymywać długie linie autobusowe, jeżdżące przez całe miasto, czy wzmocnić jednak sieć tramwajową, aby był to główny środek transportu, a autobusy dowoziły pasażerów do miejsc, w których mogą się przesiąść – mówił Artur Bartnik, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Wprowadzane zmiany poprzedzone zostały badaniami ruchu, uwzględniają również uwagi mieszkańców.

–  Dotyczy to np. zwiększenia możliwości dojazdu do Szpitala Miejskiego poprzez poprowadzenie linii autobusowej ulicą Żeromskiego, będzie też więcej możliwości dojazdu do Szpitala Wojewódzkiego. Uwzględnialiśmy też prośby pracodawców, w tym dojazd do fabryk mebli, czy na Modrzewinę – podkreślał prezydent Witold Wróblewski.

– Z pewnością zmiana tras będzie powodowała irytację, szczególnie osób starszych, które na początku będą miały problemy z ich przyswojeniem. Z góry za to przepraszamy, ale mamy nadzieję, że w przeciągu miesiąca, dwóch wszyscy się do tych nowych tras przyzwyczaimy. Jeżeli będzie potrzeba to będą one modyfikowane – zaznaczył Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Oprócz nowej siatki połączeń autobusowych, nowej numeracji linii autobusowych od 11 do 24, zmieni się także komfort jazdy zarówno dla pasażerów, jak i kierowców.

– Stawiamy na nowoczesne autobusy, ekologiczne, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty obsługujące płatności bezgotówkowe, z kabinami dla kierowców. Zakładamy dla przewoźników 10 miesięcy, jako okres przejściowy na wprowadzenie takiego taboru – mówił Artur Bartnik, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

ZOBACZ: Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i nowe linie autobusowe

 

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register