Rolnik szukał żony. Jego starania zaprowadziły Go przed sąd

We wtorek w elbląskim sądzie rozpoczął się proces 65-letniego rolnika, który jest oskarżony o stalking, czyli formę prześladowania innej osoby. Podczas pierwszej rozprawy ani oskarżony, ani pokrzywdzona – 40-letnia ekspedientka jednego z elbląskich sklepów nie chcieli zabierać głosu.

Adwokat oskarżonego mężczyzny złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji w tej sprawie. Na takie postępowanie sąd wyraził zgodę.

Zaczęło się od kwiatów i sms-ów, a skończyło na groźbach. Kobieta musiała zmienić pracę – bała się o swoje życie. To jednak nic nie dało. Dopiero po trzech latach zdecydowała się zgłosić sprawę na Policję. Późno… ale nie za późno. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego w święto zakochanych. Wspólnie z prokuraturą wnioskowali o odizolowanie go od kobiety. 60-letni podejrzany trafił wczoraj do aresztu.

Miała być wielka miłość, wielki romans i wspólne życie. Tak wyobrażał sobie przyszłość 65-letni rolnik z podelbląskiej miejscowości. Mężczyzna chciał ułożyć sobie życie z kobietą, którą poznał na zakupach. Nie udało mu się.

W 2014 r. Pani Anna pracowała w jednym z elbląskich sklepów spożywczych w centrum Elbląga. Była ekspedientką. 65-latek robił u niej zakupy. Przychodził regularnie i „zagadywał”. Bywał coraz częściej i stawał się jeszcze bardziej natarczywy. Przynosił kwiaty, zdobył jej numer telefonu i słał miłosne sms-y. Na początku traktowała go z „przymrużeniem oka”. Jednak, z miesiąca na miesiąc, jego chęci rosły.

Ustalił miejsce zamieszkania ofiary. Przyjeżdżał pod budynek i wyczekiwał na moment, kiedy kobieta wychodziła z psem. Wówczas składał propozycje spotkań, „bombardował” kwiatami i komplementami. Pokrzywdzona zmieniła nawet miejsce pracy, żeby nie spotykać mężczyzny. To jednak nie pomogło. „Zakochany” rolnik ustalił sobie również miejsce zamieszkania jej rodziców. Tam również jeździł. Wypytywał o kobietę. Interesowały go szczegóły z jej życia.

Krok po kroku próbował zbudować historię wspólnego związku. Nic takiego nie miało miejsca. Nigdy nie dawała mu odczuć, że chce się z nim spotkać. Co więcej, gdy mu odmówiła zaczęły się problemy. Dostawała sms-y z pogróżkami i deklaracje, co będzie w przypadku odrzucenia. Te deklaracje to groźby śmierci. Wówczas się przeraziła się i postanowiła powiadomić Policję.

W styczniu br. pokrzywdzona złożyła zeznania, które obciążyły 65-latka. Został zatrzymany  14 lutego i usłyszał zarzuty za stalking. Nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Śledczy sprawdzili bilingi telefoniczne, przesłuchali świadków i zrobili tzw. okazania. Wszyscy bez wahania rozpoznali mężczyznę, który chodził za pokrzywdzoną.

Dla dobra jej samej śledczy złożyli do sądu wniosek o odizolowanie sprawcy od ofiary. Sąd Rejonowy w Elblągu przychylił się do wniosku i aresztował go na miesiąc. 65-latek nie był wcześniej karany za podobne czyny. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

Czy jest stalking?

Łatwość dostępu do masowych narzędzi komunikacji, jak Internet, telefon, wiadomości sms i e−mail, powoduje powstawanie wciąż nowych form atakowania innych osób, nękania i prześladowania.

Stalking najczęściej wyraża się w takich zachowaniach, jak:

wydzwanianie, głuche telefony, wydzwanianie po nocach,

kręcenie się w okolicy domu ofiary,

nawiązywanie kontaktu za pomocą osoby trzeciej,

wypytywanie o ofiarę w jej otoczeniu,

stanie pod drzwiami/domem/pracą,

wysyłanie listów, maili, smsów, prezentów,

składanie w czyimś imieniu zamówień np. pocztowych,

milczące wystawanie,

śledzenie/ kontrolowanie ofiary,

oszczerstwa (rozsyłanie fałszywych informacji, plotek),

włamania do domu/samochodu ofiary,

kradzież rzeczy należących do ofiary,

nękanie rodziny i przyjaciół ofiary,

napaści i pobicia rodziny i przyjaciół ofiary.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register