Rozwój monitoringu flotowego i jego zastosowania
Systemy monitoringu floty samochodowej zdecydowanie wpływają na efektywność realizowanych zleceń, a także bezpieczeństwo i oszczędności przedsiębiorstwa. W jaki sposób?
Początki monitoringu flotowego pojazdów firmowych były bardzo skromne – urządzenia nawigacyjne dwadzieścia lat temu pozwalały na pomiary z dokładnością do stu metrów. Pojazdy lokalizowano głównie dzięki telefonicznemu kontaktowi z kierowcą. Nowoczesne technologie wprowadziły zdecydowanie precyzyjniejsze obliczenia.
Na czym to polega dzisiaj?
Obecnie rynek Vehicle Tracking rozwija się z ogromną dynamiką. Według danych Research and Markets jego wartość z poziomu 8 miliardów dolarów w 2015 roku do końca dekady ma wzrosnąć do 23 miliardów dolarów. Dzisiejsze systemy monitoringu floty, oferowane m.in. przez Vision Track (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/), obejmują zestaw zaawansowanych urządzeń. Dzięki nim kadra kierownicza przedsiębiorstwa ma dostęp do lokalizacji pojazdu, poziomu paliwa, wysokości obrotów czy temperatury, w jakiej przewożony jest załadunek. Instalowane są moduły GPS, liczne sensory i kamery – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W ten sposób kontrolowany jest poziom realizacji zadania, a jednocześnie zapewniane jest wyższe bezpieczeństwo – w razie wypadku pomoc dociera zdecydowanie szybciej.
Optymalizacja na wszystkich poziomach
System monitoringu floty zarówno przesyła informacje w czasie rzeczywistym, jak i pozwala na ich gromadzenie. Dzięki temu można poddać gruntownej analizie wszystkie elementy przewozu – styl jazdy kierowcy, sposób zużycia paliwa, czas przestojów i terminowość. Możliwe stało się także wybieranie bardziej optymalnych tras. W ten sposób kierowca dostaje obiektywną informację o popełnianych niedociągnięciach.
Stosowanie monitoringu zmniejsza również ryzyko wykorzystania samochodu poza wyznaczonymi godzinami czy kradzieże paliwa, wciąż spotykane w branży przewozowej.
Nowoczesny monitoring floty samochodowej odnotowuje konkretne wyniki. W świetle badań przeprowadzonych przez Intelligent Transportation Society of America zużycie paliwa w firmie spada o nawet 20%. Według Bobit Bussines Media wśród przedsiębiorców, którzy wdrożyli monitoring flotowy, liczba wypadków spada o 39%, a efektywność pracy rośnie o 59%. Kontrola, która jednocześnie nie przeraża i nie krępuje kierowcy, zdecydowanie pomaga w optymalizacji działań – na wszystkich możliwych poziomach. Jednocześnie podnoszony jest poziom usług – klienci cenią sobie opcję precyzyjnego zlokalizowania pojazdu.
Spodziewać się można dalszego wzrostu popularności monitoringu flotowego. Nic dziwnego – rezultaty są wymierne.
0 komentarzy