Rusza bój o basen odkryty. Jak ma wyglądać?

Miasto ma swój projekt basenu odkrytego i chce pozyskać środki na jego modernizację. Jednak pojawiają się głosy elblążan, że obiekt powinien wyglądać całkiem inaczej. Działacze partii Razem chcą zbierać podpisy pod projektem uchwały w tej sprawie.

Urząd Miejski w Elblągu przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie modernizacji basenu odkrytego przy ul. Spacerowej. Ma na to czas do 29 czerwca br. Miasto zapewnia, że dokumentacja aplikacyjna jest w fazie opracowywania.

– Na pewno będziemy składać wniosek o dofinansowanie. Mamy już dokumentację kosztorysowo-projektową całego przedsięwzięcia – mówiła w tamtym roku Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Urzędnicy nie chcą jednak na razie zdradzić, ile dokładnie ma kosztować basen.

– Dysponujemy kosztorysem inwestorskim, którego szczegółów – z uwagi na czekającą nas procedurę przetargową i brak szczegółów konkursu – nie chcielibyśmy jeszcze ujawniać – mówiła na łamach jednego z elbląskich gazet Joanna Urbaniak.

Prezydent Witold Wróblewski na jednej z konferencji prasowych przyznał, że na razie na odtworzenie obiektu przy ul. Spacerowej nie ma środków finansowych. Jednak pieniądze na stworzenie dokumentacji zostały zabezpieczone.

– Dopiero jak będzie gotowa koncepcja i kosztorys prac, wówczas będziemy planowali prace budowlane – zapowiadał wcześniej prezydent Wróblewski. – Na pewno jednak renowacja basenu będzie wykonywana etapami.

Przypomnijmy, że Ratusz wybrał koncepcję zagospodarowania basenu odkrytego. Sąd Konkursowy oceniający prace w konkursie na opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej rewitalizacji otwartego kąpieliska miejskiego w Elblągu I nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej przyznał firmie Architekci PL Jerzy Hnat z Gliwic. Nagrodę otrzymali za czytelną, osiową kompozycję zagospodarowania i zabudowy terenu, ciekawą rewitalizację historycznej niecki basenu oraz  ciągu rekreacyjnego wzdłuż rzeki Kumieli, jako elementu powiązania z  Europarkiem, prawidłową lokalizację zespołu basenów, racjonalne i efektywne  rozwiązanie gospodarki wodnej w basenach oraz energooszczędność.

Grupa elblążan – Robert Koliński, Ewa Szybalska, Adriana Ronżewska-Kotyńska, Łukasz Kotyński przygotowali  własny projekt odnowy tego miejsca i złożyli go w elbląskim Ratuszu w ramach konsultacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Elbląga. Niestety ich wniosek nie został uwzględnionych przez radnych miejskich podczas głosowania nad LPR.

Projekt grupy elblążan polega na przebudowie istniejącego (obecnie zdegradowanego i nieczynnego) obiektu otwartego kąpieliska miejskiego. Przewidziano rewitalizację zdegradowanej przestrzeni poprzez utworzenie publicznego, częściowo otwartego, całorocznego obiektu jeziorka miejskiego wraz z przylegającymi terenami zielonymi, które pełnić będzie funkcje rekreacyjne, wypoczynkowe, edukacyjne, ekologiczne, retencyjno-przeciwpowodziowe i sportowe dla mieszkańców oraz mieszkanek miasta.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/zamiast-kapieliska-miejskie-jeziorko-grupa-elblazan-zlozyla-do-ratusz-taki-projekt/

– Projekt, który chce realizować miasto jest nieudolny i – moim zdaniem – nadaje się również do sprawdzenia przez prokuraturę. Są tam m. in. wątki i pozycje, których nie było w wymogach przetargowych, a które (cudownie, lub nieudolnie) w nim się ostatecznie pojawiły. Tylko szaleniec forsowałby nieudolną koncepcję wbrew mieszkańcom więc myślę, że spokojnie możemy zatrzymać ten niszczycielski pomysł miasta – trzeba tylko pewnej mobilizacji i głośnego sprzeciwu mieszkańców. Na radnych miejskich nie ma co w tej materii liczyć, bowiem podczas sesji RM 26 kwietnia br. większość z nich dała wyraz swojej ignorancji i braku zainteresowania tematem (oprócz lewicy i nielicznych radnych z innych klubów, to w zasadzie cały PO-PiS wypiął się na mieszkańców). My ruszamy od przyszłego tygodnia ze zbiórką podpisów pod protestem, będziemy na pewno informować szerzej prasę i mieszkańców miasta o naszej akcji – zapowiada Robert Koliński z partii Razem.

Również kandydat na prezydenta Elbląga, Michał Missan ma zastrzeżenia do obecnego projektu modernizacji basenu odkrytego. Zapowiada, że wkrótce przedstawi własną koncepcję.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register