Rusza Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr – po niemal dwóch latach modernizacji kompleksu budynków na warszawskim Mokotowie – rozpoczyna pracę we własnej siedzibie. Już 14 kwietnia publiczność będzie miała okazję zobaczyć tam „Francuzów” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr dofinansowana jest z funduszy norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych i budżetu m.st. Warszawy.

Nowy Teatr ma stać się konglomeratem pomieszczeń, poziomów, sytuacji i eksperymentów – miejscem odmiennym, kulturotwórczym i jednoczącym. Jego filozofia związana jest z jego przestrzennym rozplanowaniem: hala warsztatowa – przejmie funkcje artystyczne i prezentacyjne; teren otwarty– stanie się miejscem wydarzeń społecznych, rekreacji oraz sezonowych prezentacji artystycznych. Przejawem tego myślenia jest otwartość programu i struktury przestrzennej, która umożliwi odpowiedź na potrzeby różnych użytkowników.

Nowy Teatr ma być centrum kultury wspierającym działania artystyczne i społeczne, poszukującym nowych sposobów komunikowania. Projekty profilowane są tak, że to, co lokalne, nabiera znaczenia ponadlokalnego, ma szansę konfrontować się z publicznością na poziomie regionalnym i ponadregionalnym.

Cechą charakterystyczną Nowego Teatru jest interdyscyplinarność, prezentowanie wysokiej sztuki w nieoczywistej przestrzeni czy aranżacji. Działania Nowego Teatru zorientowane są na kreatywną partycypację. Działalność po remoncie hali będzie w pełni całoroczna. Nowe życie Nowego Teatru to tworzenie kreatywnej oferty aktywizującej mieszkańców Mokotowa i Warszawy, w zgodzie z filozofią tego miejsca, mówiącą, że każdy, kto myśli, jest człowiekiem twórczym. Latem strefa plenerowa da możliwość tworzenia centrum w centrum, dodatkowej przestrzeni artystyczno-życiowej.

Blisko hektarowy prostokąt w sercu starego Mokotowa, ma stać się kulturalną agorą, miejscem społecznej interakcji, przestrzenią publiczną sprzyjającą wymianie doświadczeń, ale także miejscem niezobowiązującego odpoczynku w drodze przez miasto.

Program otwarcia Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr:

 http://www.kulturalna.warszawa.pl/wiadomosci,1,7511,Rusza_Mi%C4%99dzynarodowe_Centrum_Kultury_Nowy_Teatr.html?locale=pl_PL

źródło: kulturalna.warszawa.pl

FOto: Konferencja prasowa otwierajaca MCK Nowy Teatr

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register