Ruszt kominkowy. Jak działa, do czego jest potrzebny?

Wielu z nas marzy, by zamontować w swoim domu kominek. To synonim luksusu i element, który każdemu wnętrzu dodaje ciepła i przytulności. Pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i grzewczą. W zależności od tego, jaki rodzaj kominka wybierzemy, możemy korzystać z niego jako podstawowego systemu grzewczego w domu lub jako pomocy, w formie dogrzewania pomieszczeń. Jednym z elementów kominka jest ruszt. Intuicyjnie wiemy, do czego może służyć, ale – uwaga – nie pieczemy na nim kurczaka, a stosujemy po to, by palenisko mogło funkcjonować w prawidłowy sposób.

Jak dobrać ruszt kominkowy?

Ruszt kominkowy ma kilka funkcji. Ogólnie można powiedzieć, że bez niego palenisko nie może optymalnie funkcjonować. Stanowi jedną z podstawowych części wyposażenia kominka i jako taki, jest niezbędny do bezpiecznego, optymalnego korzystania z niego. Wybierając ruszt, musimy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – rozmiar. Warto wiedzieć, że pod wpływem wysokiej temperatury panującej wewnątrz paleniska, element ten będzie zmieniać swój wymiar – stanie się większy. Dlatego też nie możemy umieszczać tam rusztu przylegającego do ścianek. Musi być on nieco mniejszy niż komora kominka. Tak, by pod wpływem gorąca rozszerzył się w bezpieczny sposób, nie rozsadzając ścianek paleniska.

Ruszt kominkowy – funkcje

Jakie funkcje pełni ruszt kominkowy?

  • przede wszystkim ułatwia prawidłowe, równomierne spalanie. Dzięki niemu powietrze ma szansę dotrzeć do paleniska, by rozniecać ogień. Stały dostęp tlenu jest niezbędny do tego, by płomień nie zgasł. Również umożliwiając stałe opadanie popiołu, ruszt uniemożliwia odcięcie tlenu. Działa więc dwutorowo, dostarczając płomieniom paliwa;
  • po drugie – ruszt ulepsza spalanie w kominkach pozbawionych popielnika. Zwykle utrudniony jest tutaj swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu niepozornemu dodatkowi, popiół zbiera się w jednym miejscu poniżej spalanego paliwa, umożliwiając tlenowi dostęp do wnętrza paleniska;
  • po trzecie – dzięki rusztowi łatwiejsze jest czyszczenie komory spalania. Paliwo może wypalić się do zera, w komorze nie pozostają więc żadne resztki np. drewna. Dzięki temu łatwiejsze jest oczyszczanie komory. Wystarczy usunąć z niej popiół i gotowe!

Rodzaje rusztów

Istnieją różne rodzaje rusztów kominkowych: kratownica, sito i pręty. Musimy więc wybrać taki, który najlepiej dopasuje się do naszego kominka. Zanim zdecydujemy się na zakup, zapoznajmy się z wytycznymi producenta. Dopasowujmy je zawsze do rodzaju kominka, wielkości i kształtu komory. Zależy nam przecież na tym, by ruszt był dobrany idealnie do konkretnego modelu. Różne są też materiały, z których wykonano ten element. Najczęstsze są ruszty żeliwne i stalowe.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register