Ruszyła akcja – Uratuj życie

Czy wiesz, że Ty również możesz uratować komuś życie? Wystarczy nie być obojętnym i znać zasady udzielania pierwszej pomocy. 23 maja ruszyła akcja informacyjna i edukacyjna w środkach komunikacji. 

Kampania Uratuj życie została zorganizowana na zlecenie Biura Bezpieczeństwa i  Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy przy współpracy Zarządu Transportu Miejskiego.  W środkach komunikacji miejskiej dostępne są ulotki przypominjące zasady udzielania pierwszej pomocy.

Jak to robić?

Po pierwsze należy upewnić się, że miejsce, w którym się znajdujemy, jest bezpieczne. Następnie próbujemy z leżącą osobą nawiązać kontakt. Jeżeli jest ona nieprzytomna, należy odchylić jej głowę do tyłu i sprawdzić czy oddycha. Jeżeli nie oddycha trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc na numer 112 lub 999.

Dyspozytorowi pogotowia podajemy dokładny adres miejsca, w którym się znajdujemy. Przekazujemy co się stało i przedstawiamy się. Nie należy rozłączać się do momentu aż dyspozytor potwierdzi przyjęcie zgłoszenia.

Po wezwaniu pomocy przystępujemy do uciskania klatki piersiowej nieprzytomnej, nieoddychającej osoby. Po 30 uciśnięciach wykonujemy dwa wdechy ratunkowe. Czynności te – uciskanie i wdechy – powtarzamy aż do przyjazdu karetki pogotowia.

pierwsza pomocpierwsza pomoc1

źródło: ztm.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register