Rynek pracy w województwie warmińsko-mazurskim — zawody nadwyżkowe i deficytowe

Jest już nowe badanie “Barometru Zawodów” na 2024 rok, które podpowiada, jacy pracownicy będą w najbliższym czasie najbardziej rozchwytywani na wojewódzkim rynku zatrudnienia. Na szczęście prognozy nie przewidują nadwyżek kandydatów w żadnym z sektorów, czyli, przynajmniej teoretycznie, praca znajdzie się dla wszystkich!

Rynek specjalisty i deficyty kandydatów w kilku branżach

Jeszcze do niedawna rynek pracy należał do pracowników. To kandydatów było na ogół mniej niż dostępnych ogłoszeń, a to oznaczało, że pracodawcy musieli na różne sposoby starać się przyciągać potencjalnych pracowników. Dziś w wyniki kryzysu ekonomicznego, wysokiej inflacji i wojny za wschodnią granicą sytuacja jest zgoła inna.

Firmy znacząco ograniczyły zatrudnienie, a klienci rozważniej dokonują zakupów. Na rynku pracy poszukiwani są przede wszystkim samodzielni i doświadczeni specjaliści. Niemniej w województwie warmińsko-mazurskim kilka branż wciąż prowadzi aktywne rekrutacje i ma spory problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów.

Ten pracownik fizyczny znajdzie pracę

Kto jest zatem w najlepszej pozycji do zmiany zatrudnienia? Przede wszystkim wykwalifikowani fachowcy techniczni posiadający formalne uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Osoby solidne, bez nałogów, które potrafią wykorzystać praktyczne umiejętności i szeroką wiedzę techniczną — to właśnie modelowi kandydaci dla różnych firm z regionu z sektorów produkcji, budownictwa, motoryzacji i napraw. W województwie warmińsko-mazurskim poszukuje się zwłaszcza:

 • brukarzy,
 • cieśli i stolarzy budowlanych,
 • dekarzy i blacharzy budowlanych,
 • elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
 • mechaników pojazdów samochodowych,
 • monterów instalacji budowlanych,
 • murarzy i tynkarzy,
 • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
 • pracowników robót wykończeniowych w budownictwie,
 • robotników budowlanych,
 • spawaczy,
 • ślusarzy.

Pewna praca dla kierowcy i w służbie zdrowia

Obecność wielu ofert pracy w ogłoszeniach z Warmii i Mazur właśnie dla wyżej wymienionych specjalistów wynika nie tylko z samych wskazań badania “Barometru Zawodów”. Wyraźnie widać ją również, chociażby w aktualnych ofertach pracy dostępnych pod tym linkiem: https://www.gowork.pl/praca/region/warminsko-mazurskie.

I badanie i najnowsze ogłoszenia potwierdzają, że pracy w warmińsko-mazurskim w 2024 roku warto szukać jeszcze w kilku innych branżach. Na pewno bez najmniejszych problemów znajdą ją absolwenci różnych kierunków studiów medycznych i okołomedycznych. W regionie występują spore deficyty fizjoterapeutów, masażystów, lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów oraz psychoterapeutów.

Sektorem, który notuje dynamiczny rozwój i co warte odnotowania, także relatywnie szybko wzrastające średnie poziomy wynagrodzeń pracowników, jest również transport, spedycja, logistyka i magazynowanie. W tych branżach najwięcej wakatów czeka jednak zwłaszcza na kierowców zawodowych, szczególnie z kategorią prawa jazdy C, C+E oraz D. Najbardziej brakuje kierowców gotowych do odbywania długich, międzynarodowych tras z dużym ładunkiem. To praca oznaczająca nawet kilka tygodni spędzanych w trasie, a później odpoczynek w równoważnym systemie.

Brak zawodów nadwyżkowych w województwie warmińsko-mazurskim

Sektorów, w których w 2024 roku czeka pewna i stabilna praca w województwie warmińsko-mazurskim jest, jak widać, niestety tylko kilka. Ponadto największe szanse na znalezienie stabilnego zatrudnienia i tak mają przede wszystkim osoby po kierunkowych studiach wyższych lub z praktycznymi umiejętnościami, uprawnieniami i doświadczeniem.

Na szczęście badanie “Barometru Zawodów” pokazuje również, że w najbliższym czasie w województwie warmińsko-mazurskim nie są spodziewane nadwyżki w żadnej z grup zawodowych. Oznacza to, że, przynajmniej teoretycznie, każdy powinien móc znaleźć tu pracę w swojej branży. Niemniej, osobom niewymienionym powyżej, poszukiwanie stabilnego zatrudnienia może tu zająć nieco więcej czasu, niż pracownikom, których najbardziej brakuje w regionie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register