Rząd dofinansuje rozwój Elbląga i regionu. Będą konkretne środki finansowe

Ponad 2,5 mld złotych ma trafić w najbliższych latach do średnich miast w całym kraju, w tym do Elbląga. Ministerstwo Rozwoju przygotowało zapowiadany w rządowej strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju plan działań rozwijający powiatowe miasta.

Plan będzie opierał się m.in. na wykorzystaniu unijnych funduszy czy poszukiwaniu inwestorów. Duże znaczenie w tej strategii będą odgrywać specjalne strefy ekonomiczne, które już odnoszą duże sukcesy.

Złożono podpisy pod 36 umową inwestycją w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ale pierwsze w podstrefie Braniewo, która powstała dopiero rok temu. Za kilka miesięcy stanie tam nowoczesna fabryka mebli. Inwestycja szacowana jest na ponad 15 mln złotych.

– Przede wszystkim będziemy tam produkować mebel twarde. Będzie tam też usługa magazynowania. Cały teren jest przewidziany głównie po to, aby stworzyć nowy zakałd produkcyjny – mówi Andrzej Demko, członek zarządu firmy produkującej meble.

W Braniewie niezwykle potrzebny. Jak wynika z diagnozy Polska Akademii Nauka wykonanej na zlecenie Ministerstwa Rozwoju to jedno ze 122 polskich miast, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze, czyli którym grozi zapaść.

Na Warmii i Mazurach takich miast jest aż 10. Na czele są Bartoszyce, Braniewo i Pisz. Zaraz za nimi wytypowano Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Ełk oraz Olecko. W pierwszej setce wymieniane jest również Szczytno, Mrągowo i Elbląg.

– Poprzez swoją peryferyjność i poprzez pewne braki gospodarcze napotykają trudności w rozwoju, bariery rozwojowe. Stąd działanie polskiego rządu mające na celu przeciwdziałanie tym zjawiskom. To konkretne środki w budżecie państwa – mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Do 2020 roku nawet 2,5 mld złotych z unijnych funduszy będzie dedykowane średnim miastom, które znalazły się w resortowym raporcie. Planowane obszary wsparcia to infrastruktura drogowa, kanalizacyjna, zaopatrzenie w energię i gaz, rewitalizacja czy ochrona zdrowia. Jednak najszybszym sposobem ma być przyciąganie inwestorów.

– Szukamy inwestorów i powinniśmy skupić się na tym, aby udogadniać działania inwestorom, upraszczać przepisy, które pozwalają im funkcjonować. Mam na myśli prawo dla przedsiębiorstw – mówi Leonard Krasulski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To zadanie w jeszcze większym stopniu niż dotychczas ma spoczywać na Specjalnych Strefach Ekonomicznych: – Zmieniamy rzeczywistość. Region nie będzie kojarzyć się wyłącznie z turystyka. Powstaje bardzo wiele nowoczesnych zakładów przemysłowych, dzięki którym ludzie będą mogli po prostu znajdować pracę. Nie będą musieli wyjeżdżać poza województwo – mówi Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna w tym roku wydała 36 zezwoleń na prowadzenie działalności. Minimalna wartość inwestycji, które mają gwarantować 1,5 tys. miejsc pracy to 1,7 mld złotych. Większość z nich jest zlokalizowana właśnie w miastach wymienionych w raporcie ministerstwa rozwoju.

źródło: TVP.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register