Rząd podda Elbląg diagnozie. Czy w naszym mieście będą się rozwijać usługi dla biznesu?

 

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zleciło zbadanie 35 średnich miast w Polsce, by stwierdzić, czy są gotowe, by ich motorem napędowym stały się usługi dla biznesu. Wśród nich znajduje się również Elbląg.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju od ponad roku realizuje „Pakiet dla średnich miast”. Jest ich w Polsce 255. Jak pokazały wyniki badania Polskiej Akademii Nauk, prawie połowa (122) traci swoje funkcje społeczne i gospodarcze. Oznacza to, że nie są lub wkrótce nie będą dobrymi miejscami do życia.

– Mamy w pakiecie szereg konkretnych rozwiązań, które pomogą rozruszać lokalne gospodarki. Jednym z nich jest włączenie miast w rosnący sektor usług biznesowych – zapowiada wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Jak podkreśla minister pierwszym krokiem ma być solidna diagnoza. – Dlatego zdecydowaliśmy się wykonać badanie, które pokaże, co może być motorem rozwoju 35 miast i odpowie na pytanie, czy mogą być to usługi dla biznesu – tłumaczy Hamryszczak.

Badanie na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wykona Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Efektem badania będzie 35 kompleksowych portretów średnich miast. Diagnoza ma dać wiedzę o tym, jakie są dostępne zasoby kadrowe miast, jakich absolwentów kształcą uczelnie i jakie znają oni języki, jaka jest dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz jakie są koszty pracy.

Wnioski mają pozwolić na wypracowanie rekomendacji dla poszczególnych miast. Badanie zakończy się jesienią bieżącego roku.

Do diagnozy zostały wybrane te miasta, w których znajdują się państwowe wyższe szkoły zawodowe.

– Tak zwane PWSZ-ety są naturalnym partnerem dla samorządów i inwestorów, bo kształcą na potrzeby lokalnego rynku. Samorząd może biznesowi uchylić nieba, ale jeśli nie będzie dobrych pracowników, przedsiębiorca nie zainwestuje. To wykwalifikowany pracownik zmienia udogodnienia dla firm w złoto. Bez niego to zwykły tombak – wyjaśnia Adam Hamryszczak.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce szybko rośnie. Zgodnie z danymi ABSL od początku 2017 roku do końca I kwartału 2018 roku w naszym kraju powstało 91 nowych centrów usług dla biznesu. Zatrudnienie w tym sektorze na koniec I kwartału osiągnęło poziom 279 tys.osób. Eksperci szacują, że w 2020 roku może być ich nawet 340 tys. Niemal połowa działających w Polsce centrów świadczy usługi globalnie.

Do tej pory największe firmy z tego sektora rozwijały się głównie w dużych miastach, na przykład w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Ale mniejsze miasta też mają swoje sukcesy. Przykłady? Elbląg z reprezentującym kapitał amerykański Computer Sciences Corporation zatrudniającym specjalistów w branży IT. Piła, w której oddział rozwinęła polska firma branży informatycznej STX Next. Konin wybrany na kolejną lokalizację przez firmę Arvato Services Polska, działającą w branży usług telemarketingowych czy też Koszalin, gdzie kilka lat temu zainwestowała firma z branży IT – Transition Technologies.

– Sama diagnoza atrakcyjności inwestycyjnej, nawet jeśli wykaże, że miasto ma potencjał, by znalazło się w nim centrum usług dla biznesu, to za mało, żeby przyciągnąć inwestora. Ideą, która przyświecała nam, gdy tworzyliśmy pakiet dla średnich miast, była kompleksowość wsparcia. Dlatego naszą ofertę tworzą różne, uzupełniające się narzędzia – zaznacza wiceszef resortu inwestycji i rozwoju.

Przykładem może być Program Wiedza Edukacja Rozwój, który wesprze współpracę uczelni (także Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w średnich miastach) z biznesem. Planowane jest uruchomienie naboru dla uczelni, które będą starać się o pieniądze na to, by program kształcenia był lepiej dostosowany do potrzeb rynku pracy. Szkoła będzie mogła na przykład uzyskać dofinansowanie na staże, zajęcia warsztatowe, współpracę z lokalnymi pracodawcami. Do wykorzystania na te cele jest jeszcze około 80 milionów złotych.

Resort przypomina, że 1 czerwca prezydent podpisał ustawę, która zmienia sposób, w jaki państwo wspiera inwestycje. Ustawa likwiduje preferencje dla wydzielonych specjalnych stref ekonomicznych i zmienia całą Polskę w strefę ekonomiczną.

MiR podkreśla także, że inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu będą oceniane odrębnie od projektów przemysłowych. Na preferencje mogą liczyć przedsięwzięcia, które spełniają określone kryteria, na przykład: powstaną na obszarze miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, zakładają współpracę z jednostkami naukowymi i pozwolą zatrudnić absolwentów.

Wnioski ze zleconego przez ministerstwo badania mają dać miastom szansę na przygotowanie się i skorzystanie z możliwości, jakie już wkrótce – zdaniem MIR – otworzy nowa polityka inwestycyjna.

Lista miast, które zostaną poddane diagnozie:

Jelenia Góra, Biała Podlaska, Łomża, Przemyśl, Wałbrzych, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Leszno, Sanok, Kalisz, Suwałki, Tarnobrzeg, Oświęcim, Krosno, Piła, Zamość, Legnica, Chełm, Ciechanów, Elbląg, Głogów, Konin, Koszalin, Nowy Sącz, Nysa, Płock, Racibórz, Skierniewice, Tarnów, Wałcz, Włocławek, Nowy Targ, Starogard Gdański, Inowrocław, Mława.

Czytaj też: http://fakty.elblag.pl/elblag-na-liscie-122-miast-w-zagrozonych-rzad-deklaruje-pomoc-naszemu-miastu/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register