Rząd zaakceptował projekt Polska-Rosja. Jest szansa na modernizację Parku Dolinka

Ruszył program Polska – Rosja o wartości 62,47 mln euro, podało Ministerstwo Rozwoju. Do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim trafi 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej i 20,82 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej – informuje portal Money.pl.

Dla Elbląga to dobra informacja, ponieważ oznacza, że ruszy również projekt modernizacji Parku Dolinka.  Ten program chcemy zrealizować wspólnie z partnerem z Obwodu Kaliningradzkiego. Nie sprawdziły się więc przewidywania polityków Platformy Obywatelskiej, którzy straszyli rusofobią oraz niechęcią rządu do działania wspólnie z Rosją.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/maleja-szanse-na-renowacje-parku-dolinka-moga-przepasc-olbrzymie-srodki-finansowe/

Na uruchomienie programu z niecierpliwością czeka Elbląg.

– Od początku kadencji przygotowywaliśmy się do niego – przyznaje prezydent miasta Witold Wróblewski. – Mamy gotowy projekt rewitalizacji parku Dolinka, dokumentację i porozumienie o współpracy z Kaliningradem. Koszt planowanej w Elblągu inwestycji wynosi 5,5 mln złotych, z czego 90 procent mogłoby pochodzić z funduszy programu. Na dzisiaj jednak nie mamy informacji, czy program w ogóle ruszy. Wysłałem w tej sprawie jako prezydent Elbląga pismo do premier Beaty Szydło.

„Ruszamy z programem Polska-Rosja. Ten program musiał być uruchomiony do końca bieżącego roku, inaczej środki by przepadły. Jesteśmy do niego w pełni przygotowani” – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej.

„Z tego programu będzie przede wszystkim korzystał Obwód Kaliningradzki w Rosji, a po naszej stronie granicy trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i podlaskie. Program dotyczy przede wszystkim czterech obszarów: kultura, środowisko, dostępność komunikacyjna i zarządzanie granicami” – dodał wiceminister.

W ramach programu zostaną będą realizowane projekty związane z: promocją kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego, ochroną środowiska, łagodzeniem zmian klimatycznych, poprawą dostępności regionów, rozwojem odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych, wspieraniem zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzaniem mobilnością i migracjami, podał resort w komunikacie.

Dofinansowanie projektów ze środków programu wynosi maksymalnie 90% całkowitego budżetu projektu, co oznacza konieczność współfinansowania co najmniej 10% wydatków projektu ze środków własnych beneficjentów, podano także.

„Projekty konkursowe mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2,5 mln euro. W każdym projekcie musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Obwodu Kaliningradzkiego. O dofinansowanie ubiegać się mogą wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu” – czytamy również.

 

1 komentarz

  • Jeery Reply

    31 grudnia 2017 at 00:41

    nom już kiedyś taki numer wywinął Wilczuś, podobny numerek tylko 0 efektu. A budżet miasta wydojony doszczętnie. Na szczęście nie naszego miasta. Pisowkie szamty znów coś knują

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register