Sąd w Elblągu wyda dziś wyrok w sprawie wójta gminy Grunwald

Dzisiaj wyznaczony został termin rozprawy odwoławczej Sądu Okręgowego w Elblągu, prowadzonej przeciwko wójtowi Gminy Grunwald Adamowi Sz. Wójt został oskarżony o przekroczenie uprawnień, polegające na ujawnieniu bez zgody pokrzywdzonych danych wrażliwych dotyczących stanu zdrowia, orientacji seksualnej i przekonań światopoglądowych.

Postępowanie przed sądem pierwszej instancji toczyło się z wyłączeniem jawności. Nieprawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Ostródzie z 30.11.2022r. oskarżony został uznany za winnego czynu z art. 231 § 1 kk w zbiegu z art. 107 § 2 ustawy o ochronie danych osobowych i za to skazany na karę 4 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 1 roku próby oraz z orzeczeniem środka karnego w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości na stronie internetowej Gminy Grunwald i przez wywieszenie go w budynku Urzędu Gminy.

Ponadto sąd pierwszej instancji zobowiązał oskarżonego do zapłaty pokrzywdzonym nawiązek w kwotach po 2.500 zł, co stanowi łącznie kwotę 10.000 zł, jak również obciążył go kosztami.

Jak informowała Gazeta Olsztyńska, Adam Sz. pełni funkcję wójta gminy Grunwald pierwszą kadencję. Od samego początku jego praca nie wyglądała tak, jakby sobie wymarzył. Nieustanne spory z Radą Gminy utrudniały podejmowanie decyzji. Przekonanie radnych do swoich racji nie należało do prostych zadań, jego poprzednik rządził 28 lat. W desperacji Sz. napisał list adresowany m.in do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym opisywał sytuację w swojej gminie. Szczególne oburzenie wywołały stwierdzenia, którymi określał przewodniczącą Rady Gminy Ewę Bawolską “„lecząca się psychiatrycznie przewodnicząca rady (…) propaguje postulaty środowisk LGBT, matka córki lesbijki.” i Małgorzatę Kamińską, która jest radną gminy Grunwald “prywatnie matka lesbijki o poglądach mocno lewicowych”.

Kiedy treść listu wypłynęła do przestrzeni publicznej, gmina Grunwald była na oczach całej Polski. Radne, które zostały opisane w liście wytoczyły przeciwko wójtowi sprawy sądowe. Podobne działania podjął również poprzednik Sz., który w liście został przedstawiony jako osoba, która dopuszczała się korupcji i miała “układy” z najważniejszymi organami województwa.

Źródło: Gazeta Olsztyńska.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register