Sędzia w Elblągu zawieszony. Wcześniej umorzył postępowanie wobec prokurator oskarżonej w sprawie Amber Gold

Sędzia Maciej Rutkiewicz z Sądu Rejonowego w Elblągu został we wtorek decyzją prezesa tego sądu zawieszony na miesiąc w czynnościach służbowych. Ma to związek z umorzeniem dzień wcześniej postępowania wobec prokurator Barbary K.

Sprawa Amber Gold. Postępowanie wobec prokurator umorzone
Prezes Sądu Rejonowego w Elblągu zarządził dzisiaj natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego tego sądu Macieja Rutkiewicza na okres miesiąca – przekazał we wtorek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski.

“Podstawą prawną zarządzenia jest art. 130 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Wydanie zarządzenia jest związane z postanowieniem SR w Elblągu o umorzeniu na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 kpk postępowania w sprawie prowadzonej przeciwko Barbarze K., której referentem jest sędzia Maciej Rutkiewicz” – poinformował rzecznik.

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Elblągu umorzył postępowanie przeciwko prokurator Barbarze K., która prowadziła i nadzorowała śledztwo dotyczące Amber Gold w latach 2009-2012. Akt oskarżenia zarzuca jej niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień.

Uzasadniając decyzję o umorzeniu tego postępowania sędzia Rutkiewicz mówił, że elbląski sąd doszedł do przekonania, iż wobec Barbary K. brak jest wymaganego zezwolenia na ściganie za zarzucone jej przestępstwo, co jest konieczne w przypadku prokuratorów, których chroni immunitet.

“Wynikało to z faktu, że uchwała sądu dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym zezwalająca na pociągnięcie Barbary K. do odpowiedzialności karnej za zarzucane jej przestępstwo została utrzymana w mocy uchwałą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą utworzono nie zapewniając jej niezależności i bezstronności” – stwierdził.

Powołał się przy tym m.in. na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca 2021 r., który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

Postanowienie o umorzeniu postępowania jest nieprawomocne. Prokuratura zapowiedziała, że niezwłocznie zaskarży to postanowienie, po otrzymaniu jego pisemnego uzasadnienia.

źródło: PAP

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register