Senamina – zastosowanie doksylaminy w leczeniu bezsenności

Zaburzenia snu, określane mianem bezsenności, wpływają na różne dziedziny życia człowieka. To złożony problem, który może mieć różne podłoża, przebieg oraz symptomy. W leczeniu bezsenności stosowana jest przede wszystkim farmakoterapia. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zalecić pacjentowi stosowanie doksylaminy. Czym ona jest i jak działa na organizm człowieka?

Bezsenność jako powszechny problem

Badanie opinii publicznej, zrealizowane przez SW Research w 2021 roku, pokazało, że 64% dorosłych Polaków narzeka na problemy ze snem, a jedna czwarta tej grupy zmaga się z nimi od co najmniej roku. Skutków bezsenności doświadcza więc wiele osób, niezależnie od wieku i płci.

Podobne wyniki uzyskano w trakcie badania częstotliwości występowania bezsenności w grupie 120 pacjentów – 78 kobiet i 42 mężczyzn, w wieku od 19 do 87 lat. Podczas badania 71,7% osób deklarowało występowanie zaburzeń snu, a nasilenie tego problemu wzrastało wraz z wiekiem badanych. Z kolei 64,1% respondentów wskazywało na pogorszenie jakości życia w związku z bezsennością.

Leki na bezsenność – doksylamina

W celu zwiększenia komfortu życia pacjenta cierpiącego na problemy ze snem stosuje się m.in. farmakoterapię. W jej ramach można sięgnąć po Senaminę – lek na sen zawierający przebadaną klinicznie doksylaminę, eliminującą najczęściej występujące objawy krótkotrwałej bezsenności.

Czym jest doksylamina? To lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji zaliczany do grupy pochodnych aminoetanolu, który wykazuje m.in. działanie uspokajające i nasenne. Liczne badania dowiodły skuteczności i bezpieczeństwa stosowania doksylaminy w przypadku leczenia krótkotrwałej bezsenności. Nie wywołuje ona bowiem zależności lekowej. Ewentualne działania niepożądane mają u pacjentów na ogół łagodne nasilenie i są krótkotrwałe – dotyczą porannej senności i uczucia suchości w ustach.

Senamina, czyli lek z doksylaminą, skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Pacjenci średnio zasypiają po przyjęciu odpowiedniej dawki już w 30 minut i śpią nawet do 8 godzin. Lek ten zwiększa głębokość i jakość snu, a przy tym nie uzależnia. Wystarczy jedna tabletka, by wydłużyć swój nocny wypoczynek i zwiększyć jego jakość, pozbywając się znacznej liczby wybudzeń.

Okres leczenia powinien być jak najkrótszy. Czas trwania leczenia zazwyczaj wynosi od kilku dni do tygodnia. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Dlatego jeśli po tym czasie nie zaobserwowano poprawy w jakości snu, należy udać się do specjalisty, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Wsparcie w leczeniu bezsenności

Jak wskazują badania, przyjmowanie Senaminy pozwala na zniwelowanie problemu bezsenności. Jednak trzeba podkreślić, że warto jest stosować różne metody terapii, a przede wszystkim utrzymywać higienę snu i wyrobić w sobie prawidłowe nawyki związane z zachowaniem korzystnego rytmu dobowego.

Zaleca się, by zasypiać w komfortowych warunkach i unikać bodźców zewnętrznych. Cisza, mrok, spokój – to czynniki, które sprzyjają zasypianiu. Podobnie jak zadbanie o odpowiednią temperaturę i świeże powietrze w sypialni. Przed snem należy usunąć z sypialni źródła sztucznego światła, takie jak telefon, tablet czy komputer. Trzeba unikać kofeiny, nikotyny i alkoholu, szczególnie w godzinach nocnych, oraz spożywania obfitych posiłków przed zasypianiem. Taka higiena snu sprzyja szybszemu zapadaniu w sen oraz pozwala na zmniejszanie liczby wybudzeń w godzinach nocnych. Dzięki regularnej aktywności fizycznej i wprowadzeniu do swojego dnia rutyny polegającej na zasypianiu i wstawaniu z łóżka o podobnych godzinach można jeszcze skuteczniej walczyć z problemami ze snem. 

Senamina jest dopełnieniem terapii bezsenności. Trzeba podkreślić, że jest to lek, dlatego dla bezpieczeństwa pacjenta należy go stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

SEA/14252/10/23

Informacje o leku:
Senamina, 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Lek OTC

Wskazania do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób
dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register