Senator PO zachęca nauczycieli do paraliżu oświaty

– Jak pokazali policjanci biorąc masowo zwolnienia, można wywalczyć swoje i pieniądze się znajdują. Dlatego uważam, że nauczyciele powinni bić się, by zarabiać więcej – mówił podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Elblągu senator Wcisła. Co ciekawe, kilka lat temu rządząca wówczas krajem Platforma Obywatelska miała w tej sprawie…całkiem inne zdanie.

– Jako senator z naszego regionu wystąpiłem o zwrot subwencji oświatowej w związku z ponoszonymi przez samorząd kosztami. Nie powinno być tak, że miasto i nasz region płacą za obietnice rządowe. W obecnej sytuacji, kiedy rząd podejmuje zobowiązania wobec nauczycieli, to robi to kosztem samorządów – mówił senator Jerzy Wcisła.

Wcisła dodaje, że jednocześnie prowadzone są rozmowy, które mają być tylko pretekstem, że prowadzony jest dialog społeczny.

– Formułowane są dwa przekazy, że nauczyciele nie zarabiają tak mało i że nie stać budżetu państwa na spełnienie  żądań nauczycieli. W kontekście nowych obietnic na kwotę 40 mld zł nie wydaje się to prawdą. Ponadto, jak pokazali policjanci biorąc masowo zwolnienia, można wywalczyć swoje i pieniądze się znajdują. Dlatego uważam, że nauczyciele powinni bić się, by zarabiać więcej – mówił senator Wcisła.

Tymczasem warto wspomnieć, że również rząd Platformy Obywatelskiej miał problem z podwyżkami dla nauczycieli. Ówczesna minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska z PO odmówiła możliwości podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli.

– W budżecie nie ma środków, które umożliwiałyby przyznanie podwyżek nauczycielom w 2016 r. – oświadczyła w 2015 r. minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska (źródło: wp.pl). – Pieniędzy na rok 2016 na podwyżki nie mamy, przypomnę – podwyżki dla nauczycieli były w latach 2008-2012 i było już wtedy jasne, że kiedy przejdziemy te podwyżki dla nauczycieli, będzie czas na podwyżki dla szkolnictwa wyższego – mamy jeden wspólny budżet – oświadczyła.

Senator Jerzy Wcisła zarzuca obecnemu rządowi, że pozoruje dialog społeczny ze środowiskiem nauczycielskim. Tymczasem żadnych takich rozmów nie prowadzić.

Spójrzmy więc co o rządzie PO-PSL mówił w 2015 r. Sławomir Broniarz, szef Związki Nauczycielstwa Polskiego.

Poinformował, że w podjętej uchwale ZNP wzywa rząd do podjęcia merytorycznych rozmów w sprawach istotnych dla środowiska oświaty. Podkreślił, że ich brak upoważni prezydium do uruchomienia – po 21 września – procedur określonych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Prawdopodobnie zostanie wówczas podjęta decyzja o przeprowadzeniu referendum strajkowego. Do 21 września ZNP będzie prowadził akcję informacyjną skierowaną do samorządowców i dyrektorów szkół dotyczącą wznawianego protestu”.

„Związek przypomina, że rok 2015 jest trzecim z rzędu rokiem, w którym nauczyciele nie dostaną podwyżek. Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty – 2265 zł, nauczyciela kontraktowego – 2331 zł, nauczyciela mianowanego – 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego – 3109 zł”.

Źródło cytatów: wp.pl

8 komentarzy

 • Katarzyna Reply

  19 marca 2019 at 05:38

  Hipokryci z PO. Sami doprowadzili do takich skrajnych sytuacji i determinacji policjantów i nauczycieli. Likwidowali komisariaty policji, szkoły, szpitale. Oferowali pracę na umowach śmieciowych za 5 zł na godzinę do 67 lat. Młodych ludzi wygonili za granicę. Zadłużyli Polskę na miliardy. Teraz kiedy stajemy na nogi , ofert pracy coraz więcej, rodziny spokojniejsze bo nie zabierają dzieci z powodu biedy to judasze z PO, PSL.SLD,Nowoczesnej dążą by siłowo obalić ten rząd. Nauczyciele myślcie. Nie pozwólcie się wkręcać w polityczny strajk. To nie o was chodzi tylko o koryta dla likwidatorów Polski. Walczcie o swoje ale nie takimi metodami. Szkoda że PO nie jest tak bardzo zaangażowana w obronę polskich dzieci przed demoralizacją i seksualizacją przez LGBT.

 • Albert Pierrepoint Reply

  19 marca 2019 at 08:02

  Cytat:
  Kiedy Platforma była u władzy protesty nauczycieli nie robiły na niej większego wrażenia. Ówczesna minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska nawet ganiła belfrów za ich żądania płacowe, mówiąc, że w budżecie nie ma pieniędzy. Dziś zgodnie z “mądrością etapu” politycy PO-KO zmienili zdanie.

 • Katarzyna Reply

  19 marca 2019 at 08:32

  Nauczyciele nie dajcie się wciągać w polityczne zagrywki PO. Tu nie o was chodzi a o stołki i obalenie rządu PIS. Jestem za PIS. Nareszcie stajemy na nogi.

 • jan Reply

  19 marca 2019 at 10:07

  Przekaz PO był spójny a przekaz PIS razi fałszem. Był kryzys, PO we wszystkich branzach oszczędzało, A PIS mówi niepełnosprawnym, pielegniarkom czy nauyczycielom ze nie ma a wali miliony na swoje nagrody, pensje, organizuje za publiczne pieniadze niepotrzebny nam szczyt o bliskim wschodzie, dorzuca kilkaset mln Rydzowi, ogłasza budowę lotniska, przekop mierzei (przypominają się “wielkie budowy socjalizmu”), wyborczą kiełbasę po 110 dla emerytów, miliard dla TV (nie ma pieniędzy to może zlikwidować TV seriale, TV HD i kilka innych programów których ogladalność wynosi 0%, a nie posadki i prestiż prezesa nie pozwalają). I wciąż Pinokio głosi jakie to rekordowe zyski ma budzet. Od czasów Platona 2500 lat temu nic się nie zmieniło: https://studioopinii.pl/archiwa/191213

 • Katarzyna Reply

  19 marca 2019 at 13:06

  Dlaczego nie publikujecie wszystkich komentarzy ? Jesteście tak zakłamanym portalem jak cała platforma. Ludzie mają was zwyczajnie dość.

 • Bigt Reply

  20 marca 2019 at 17:03

  Ale on wie że to jego ostatnia kadencja? ?

 • SPRAWIEDLIWY Reply

  21 marca 2019 at 08:40

  PANIE JERZY WIEM ZE MA PAN JUZ DOROSŁE DZIECI ALE MOJE W TYM ROKU ZDAJĄ EGZAMINY I ZA DOBRĄ NAUKĘ WYKUPIŁEM IM WCZASY NA DOMINIKANIE I CO MOŻE ZMIENICIE TERMIN A PAN ODDA MI KOSZTY ZWIĄZANE Z WYJAZDEM .CAŁYM SERDUCHEM JESTEM Z NAUCZYCIELAMI I WIEM ZE ZARABIAJĄ MARNE GROSZE ALE NIE STRAJK KOSZTEM DZIECI I RODZICÓW . POZDRAWIAM NAUCZYCIELI I WSPIERAM CAŁYM SERCEM

 • Janusz Reply

  21 marca 2019 at 11:11

  Panie senatorze, ilu w Polsce dostałoby podwyżki, gdyby zlikwidowano SENAT?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register