Seniorzy w Elblągu mogą otrzymać specjalną opaskę

Elbląskie Centrum Usług Społecznych zaprasza mieszkańców Elbląga, którzy ukończyli 65 rok życia do skorzystania z usługi teleopieki w formie tzw. opaski bezpieczeństwa (do przekazania jest 50 sztuk opasek).

Opaska bezpieczeństwa użytkowana jest na nadgarstku podobnie jak zegarek, połączona jest z centrum monitoringu działającym całodobowo siedem dni w tygodniu, również w święta. Jej działanie polega na tym, że w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia osoba korzystająca z opaski po naciśnięciu przycisku bezpieczeństwa SOS uzyska połączenie z ratownikiem medycznym, który podejmie działania w celu udzielenia możliwie najszybszej pomocy.

Urządzenie ponadto wyposażone jest w funkcję pomiaru tętna, w sytuacji przekroczenia progów alarmowych wartości tętna, inicjuje kontakt telefoniczny z seniorem. Inną funkcją urządzenia jest detektor upadku, który powiadamia centrum monitoringu o zdarzeniu oraz geolokalizator, który określa miejsce pobytu seniora, by w razie potrzeby szybko dotrzeć do niego z pomocą. 

Usługa kierowana jest do osób, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.

– Kontynuujemy wsparcie seniorów z wykorzystaniem techniki cyfrowej. W 2018 roku pilotażowo takie opaski w ramach teleopieki wykorzystywało 20 elbląskich seniorów. To zadanie realizowaliśmy następnie w kolejnych latach także z własnych środków. Cieszę się, że w tym roku elbląski samorząd może po raz kolejny skorzystać z programu wsparcia kierowanego do seniorów. Tym razem opaski przekazane zostaną do pięćdziesięciu osób, by wspierać je w codziennym życiu – mówi Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

Zgłoszenia przyjmowane są w Elbląskim Centrum Usług Społecznych przy ul. Winnej 9 w Punkcie Przyjęć Klienta od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, telefonicznie pod numerami: 55 625 61 20 lub 55 625 61 30 lub bezpośrednio u koordynatora Programu przy ul. Plac Dworcowy 3A/N lub telefonicznie 55 230 60 42.

Z usługi teleopieki można skorzystać do 31 grudnia 2022 r.

Zadanie realizowane jest z Programu Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022 finansowane w kwocie 85 000 zł ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register