Skandal w elbląskiej komunikacji miejskiej. Kierowcy kradli pieniądze

Pół roku więzienia w zawieszeniu na rok – taki wyrok usłyszało trzech kierowców elbląskiej komunikacji miejskiej za kradzież pieniędzy za bilety sprzedane przez nich w autobusach – informuje Radio Olsztyn.

Jak informuje Radio, kierowcy poddali się karze dobrowolnie. W sumie przywłaszczyli około 3 tysięcy złotych. Jeden ukradł ponad 200 złotych, pozostali po ponad tysiąc złotych.

– Proceder wyszedł na jaw dzięki szczelnemu systemowi – podkreśla Michał Górecki z elbląskiego ZKM.

Jest jeszcze czwarty oskarżony. Wobec niego zastosowana zostanie zwykła procedura, bo i przywłaszczona kwota w jego przypadku jest znacznie większa. Dla dobra postępowania nie została ona ujawniona. Akt oskarżenia wobec czwartego oskarżonego jest już w sądzie. To pierwszy taki przypadek. Wcześniej były próby wprowadzania fałszywych biletów. Kradzież gotówki to nowość.

– Taka kradzież to podważenie zaufania społecznego. Stąd postępowanie karne wobec kierowców – tłumaczy prokurator rejonowy Jarosław Żelazek.

Jak działał ten proceder? O tym więcej informuje portal info.elblag.pl.

„Po „odpowiedniej” ingerencji w bileterki zamontowane w autobusach, którymi jeździli, urządzenia te wskazywały mniejszą, niż rzeczywista, liczbę sprzedanych biletów. Różnica zostawała w kieszeni kierowców. Na trop nielegalnego procederu wpadł ZKM w Elblągu, poszkodowany w tej sytuacji i złożył zawiadomienie do elbląskiej prokuratury – czytamy w gazecie.

– Gdy zorientowaliśmy się, że miejsce ma tego typu proceder, zawiadomiliśmy prokuraturę. Nie mieliśmy do tej pory takich przypadków, ale wcześniej zdarzało się, ktoś na przykład usiłowali podrabiać bilety. Takie sytuacje jednak raczej szybko wychodzą na jaw. W tej sytuacji również zadziałał system zabezpieczeń, jeśli chodzi o sprzedaż biletów, bo proceder w miarę szybko został wyłapany i nie naraził nas na straty. Mężczyźni, którzy usłyszeli wyrok zgodnie z przepisami, nie mogą już kierować pojazdami komunikacji miejskiej. Całe zdarzenie nie wpłynęło na współpracę z przewoźnikiem, który ich zatrudniał – zapewnia na łamach info.elblag.pl Zbigniew Orzech, dyrektor ZKM w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register