Skażenie chemiczne w Elblągu. Strażacy podsumowali akcję

15 lipca br. około godziny 19:00 dyżurny stanowiska kierowania KM PSP w Elblągu otrzymał zgłoszenie o wycieku substancji chemicznej, do którego doszło na terenie jednego z zakładów znajdujących przy ul. Hetmańskiej w Elblągu. Na miejsce natychmiast skierowano strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego z JRG nr 1 w Elblągu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu, kierujący działaniem ratowniczym potwierdził informacje, że w pralni chemicznej doszło do wycieku niebezpiecznej substancji. Podczas zdarzenia w zakładzie przebywały trzy osoby, które opuściły pomieszczenie jeszcze przed przyjazdem JOP. Działania straży polegały w pierwszej kolejności na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyznaczeniu strefy bezpiecznej poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów pożarniczych i wygrodzenie terenu taśmą oraz pachołkami ostrzegawczymi. Ratownicy PSP wraz z funkcjonariuszami Policji zabezpieczyli część ulicy oraz chodnika przy pralni. Lokatorom budynku mieszkalnego, w którym znajdowała się pralnia polecono, aby na czas trwania działań ratowniczych pozostali w swoich mieszkaniach i pozamykali okna.

Na miejsce zdarzenia przybyli między innymi: oficerowie dyżurni z grupy operacyjnej z KW PSP w Olsztynie oraz zastępca komendanta miejskiego PSP w Elblągu mł. bryg. Robert Licznerski.

Strażacy z SGRChem- Eko zabezpieczeni w ubrania gazoszczelne i sprzęt ochrony układu oddechowego weszli do środka pralni w celu dokonania rozpoznania, przeszukania pomieszczeń i identyfikacji substancji niebezpiecznej. Wewnątrz ratownicy zastali rozlewisko niebezpiecznej cieczy, która wydostała się z urządzenia pralni na posadzkę.

Przed wejściem do pomieszczeń zakładu ustawiono kurtynę wodną w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się medium. Jednocześnie usuwane były opary z pomieszczenia przy użyciu wentylatora. Ratownicy z grupy chemicznej rozlaną substancję zebrali przy użyciu łopat, do wcześniej przygotowanych beczek. Wszystkie szczelnie zamknięte pojemniki z zebranymi odpadami przekazano właścicielowi zakładu. Po uprzątnięciu rozlewiska i dokładnym przewietrzeniu pomieszczeń pralni, działania zakończono.

W zdarzeniu poszkodowane zostały dwie osoby, które zostały zabrane przez ZRM do szpitala.

W działaniach brało udział 8 zastępów PSP, w tym SGRChem-Eko z JRG nr 1 w Elblągu, łącznie 21 strażaków, policja oraz ZRM.

opracowanie: st.sekc. Dawid Rogożyński

zdjęcia: kpt. Piotr Woliński

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register