Śmieci w Elblągu będą jeszcze droższe?

Wszystko na to wskazuje, ponieważ do radnych miejskich trafił już projekt uchwały w tej sprawie. Zważywszy na prezydencką koalicję w Radzie Miasta (KWW-PO) mieszkańcy powinny już szykować się na kolejną podwyżkę wywozu odpadów.

Ponownie elbląski Ratusz powołuje się przy tym na deficyt w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. W 2020 roku wyniósł on ponad 200 tys. zł.

– W Elblągu w ciągu ostatnich lat koszty obsługi systemu były wyższe od uzyskiwanych dochodów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a powstałe deficyty musiały być pokryte z innych źródeł dochodowych, kosztem ograniczania wielu zadań publicznych szczególnie o charakterze inwestycyjnym – czytamy między innymi w projekcie uchwały.

Wyższe ceny wywozu odpadów mają zacząć obowiązywać już od 1 września br.

 – 21 zł miesięcznie od osoby, w przypadku pierwszych 4 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 17,4 zł),

– 13,20 zł miesięcznie od osoby, w przypadku od 5 do 10 mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (dotychczas 10,90 zł),

– 1,30 zł miesięcznie od osoby w przypadku 11 i następnych mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 1,10 zł).

Nowe ceny za odpady niesegregowane to:

– 42 zł miesięcznie od osoby, w przypadku pierwszych 4 mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (dotychczas 34,80 zł),

– 26,40 zł miesięcznie od osoby, w przypadku od 5 do 10 mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (dotychczas 21,80 zł),

– 2,60 zł miesięcznie od każdego mieszkańca w przypadku 11 i następnych mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość (2,20 zł).

Miasto argumentuje konieczność podwyżek systematycznym wzrostem kosztów odbioru odpadów.

„Rosnące zaś koszty opłat za składowanie odpadów i zagospodarowanie niektórych ich frakcji, w tym tzw. frakcji wysokoenergetycznej (RDF) mają istotny wpływ na wyniki Zakładu Utylizacji Odpadów i powodują konieczność zmiany cennika za przyjęcie odpadów do zagospodarowania. Pierwsze miesiące 2021 r. wskazują jednocześnie na wzrost ilości odpadów odbieranych i zagospodarowywanych w ZUO w ramach gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Przedstawione okoliczności skutkują wzrostem wydatków ponoszonych przez miasto szacunkowo o ok. 5 mln zł rocznie w stosunku do roku 2020 roku, w tym z tytułu wzrostu kosztów odbioru odpadów o ok. 1,5 mln zł, zmiany cennika Zakładu Utylizacji Odpadów o ok. 3,6 mln zł” – podano w uzasadnieniu projektu uchwały.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register