Śmiertelne potrącenie pieszej w naszym województwie. Kobieta nie miała odblasków

 

62-letnia mieszkanka powiatu kętrzyńskiego zginęła w wyniku potrącenia przez kierującego osobówką na drodze wojewódzkiej nr 592. Kobieta po zmroku, poza obszarem zabudowanym, nie mając na ciemnych ubraniach żadnych elementów odblaskowych, wtargnęła gwałtownie na jezdnię. 23-letni kierowca był trzeźwy.

Wczoraj (12.11.2017) około godz. 17:30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Giżycku otrzymał zgłoszenie o potrąceniu kobiety na drodze wojewódzkiej nr 592 (trasa Wrony – Sterławki Małe). Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali funkcjonariusze giżyckiej drogówki. Tam wstępnie ustalili, że 23-letni kierujący audi jadąc w stronę Giżycka potrącił kobietę, która gwałtownie z lewej strony wbiegła na jezdnię, bezpośrednio przed jadący pojazd. Piesza uderzyła w lewy bok auta i upadła na jezdnię.

Było to poza obszarem zabudowanym, w miejscu nieoświetlonym, gdzie nie ma wyznaczonego przejścia dla pieszych. 62-letnia kobieta miała ubrania w ciemnym kolorze i nie posiadała żadnych elementów odblaskowych. W wyniku wypadku kobieta doznała złamania nogi, biodra, obrażeń głowy oraz rozległych obrażeń wewnętrznych. Została przetransportowana do szpitala w Giżycku, gdzie pomimo udzielonej pomocy medycznej nie udało się uratować jej życia.

Kierujący osobowym audi był trzeźwy. Droga w miejscu zdarzenia była przez pewien czas zablokowana, a policjanci wyznaczyli objazdy. Teraz giżyccy funkcjonariusze wyjaśniają szczegółowo okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia.

Przypominamy!
Już trzy lata temu – 31 sierpnia 2014 roku – weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca osób pieszych. We wprowadzonej zmianie ustawodawca nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych (w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego) na wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym chyba, że idą po chodniku. Warto pamiętać, że pieszy, który porusza się po nieoświetlonej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny dla kierowcy. Kierujący w takiej sytuacji jest w stanie zauważyć osobę pieszą dopiero z odległości około 40 metrów, a to powoduje, że ma bardzo mało czasu na właściwą reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 metrów. Ten dodatkowy odcinek drogi pozwala kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego i uniknięcie potrącenia. Dlatego nie traktujmy powyższego obowiązku tylko jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować, ale jako sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa na drodze.

Apelujemy!
Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zwracamy się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
• żeby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodźmy tylko lewą stroną drogi,
• przechodźmy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, zachowujmy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegajmy raptownie na jezdnię,
• zaopatrzmy się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

KWP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register