Specjalna Rada zajmie się promocją Kanału Elbląskiego

W Olsztynie po raz pierwszy zbierze się Rada Naukowo-Programowa, która ma się zająć lepszym funkcjonowaniem i promocją Kanału Elbląskiego – informuje Onet.pl.

Kanał Elbląski uznawany jest za architektoniczny i techniczny unikat w skali światowej. Rocznie przyciąga kilkadziesiąt tysięcy turystów. Ze względu na szczególną wartość, utrwaloną w powszechnej świadomości i mającą duże znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski, decyzją Prezydenta RP z 2011 roku, obiekt został uznany za pomnik historii.

Samorządy zlokalizowane wzdłuż Kanału Elbląskiego, chcąc wykorzystać jego potencjał, wypracowały program rozwoju turystyki w obszarze Kanału oraz Pojezierza Iławskiego.

Rada Naukowo-Programowa chce się zająć kształtowaniem dalszej współpracy między samorządami, środowiskiem naukowym, organizacjami pozarządowymi i branżą turystyczną. Chodzi o wypracowanie wspólnej wizji rozwoju i promocji Kanału Elbląskiego, a to wszystko w kontekście ubiegania się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zbudowany w latach 1844-60 Kanał Elbląski łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. Jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

W ramach rewitalizacji wyremontowano pochylnie i śluzy, wzmocniono brzegi, pogłębiono niektóre odcinki i wykonano inne prace związane z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem żeglugi. Inwestycja kosztowała ok. 111 mln zł, z czego ponad 48 mln zł stanowiło dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ub. roku Kanał Elbląski został nagrodzony w konkursie „Zabytek Zadbany”, organizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register