Spór o kąpielisko miejskie między kandydatami na prezydenta Elbląga

Niespodziewanie osią sporu w kampanii wyborczej stało się kąpielisko miejskie. Prezydent Witold Wróblewski realizuje projekt rewitalizacji tego obiektu. Jednak jego kontrkandydaci krytykują ten pomysł i wysuwają swoje kontrpropozycje.

W każdej kampanii wyborczej pojawiają się tzw. tematy zastępcze, aby odwrócić uwagę elblążan od realnych problemów miasta. Takim tematem jest właśnie kąpielisko miejskie. Kandydaci na prezydenta miasta zamiast skupić się na koncepcji rozwoju i podniesienia z upadku Elbląga spierają się, głównie w internecie, o koncepcję zagospodarowania kąpieliska miejskiego.

Zaskoczony tematem jest prezydent Witold Wróblewski.

– Zarówno na rewitalizację basenu, jak i Parku Dolinka mamy już przygotowane projekty, które zostały złożone o dofinansowanie unijne. Czekamy na oceny naszych wniosków – zapowiada prezydent Witold Wróblewski.

Obecna koncepcja jest doskonale znana: http://fakty.elblag.pl/kapielisko-miejskie-ma-kosztowac-45-mln-zl-trwa-przygotowywanie-dokumentacji/

Miasto szacuje koszt wykonania modernizacji kąpieliska miejskiego na kwotę 45 mln zł. Zakładane dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 85 procent tej kwoty.

Michał Missan, kandydat na prezydenta Elbląga z listy Koalicji Obywatelskiej, krytykuje jednak obecną koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Nie wskazuje natomiast swojego pomysłu na kąpielisko miejskie. Mówi tylko, że trzeba słuchać w tek kwestii mieszkańców Elbląga.

Również działacze Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że obecny projekt rewitalizacji kąpieliska miejskiego im nie odpowiada. Co więc w zamian?

– Jerzy Wilk przygotował koncepcję w oparciu o projekt młodych architektów już w 2014 roku. Inwestycja miała kosztować blisko 20 mln zł. Szkoda, ze WW (Witold Wróblewski – od red.) czekał z realizacją tego przedsięwzięcia aż cztery lata do wyborów, a dziś proponuję budowę wanny za 50 mln zł. – komentuje radny PiS, Rafał Traks.

Wiadomo również, że swoją koncepcję odbudowy kąpieliska miejskiego ma grupa elblążan, którą wspiera działacz partii Razem – Robert Koliński.

O tym projekcie więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/zamiast-kapieliska-miejskie-jeziorko-grupa-elblazan-zlozyla-do-ratusz-taki-projekt/

Tymczasem Witold Wróblewski, jeszcze urzędujący prezydent Elbląga przypomina, że sprawa kąpieliska miejskiego to kwestia miasta, nie konkretnych kandydatów na urząd włodarza miasta. Władze miasta, po konsultacjach, wybrały już projekt, na którego realizację są pozyskiwanie środki unijne.

– Koncepcja odbudowy kąpieliska miejskiego jest już wybrana. Z zaskoczeniem odbieram deklaracje kontrkandydatów dotyczących innych projektów. Koncepcja jest jedna i należy do miasta – mówi Witold Wróblewski. – Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie i czekamy na rozstrzygnięcie. Mamy nadzieję, że prace zaczną się w maju 2019 r. Chcemy pozyskać 34 mln zł unijnego dofinansowania.

Prezydent Wróblewski dodaje, że projekt jest już wytypowany, wniosek o dofinansowanie złożony. Tak więc rozpoczynanie w kampanii wyborczej debaty na ten temat to błąd.

Elblążanie oczekują na szybką budowę odkrytego kąpieliska miejskiego. Kontrkandydaci prezydenta Wróblewskiego krytykują obecną koncepcję, proponując mgliście inne projekty. Chcą ponownej dyskusji o zagospodarowaniu tego terenu. Obyśmy jednak nie ugrzęźli w tych debatach, planach, projektach a elblążanie będą musieli ochłody szukać w fontannach czy jeziorku w Pasłęku.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register