Spór władze Elbląga kontra rząd rozstrzygnie sąd!

Tor wodny, jak i wody rzeki Elbląg należą do Skarbu Państwa. Podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim, kolejny raz w ostatnim czasie, Witold Wróblewski prezydent Elbląga przypomniał o tym.

Kilka tygodni temu zapytaliśmy mieszkańców, czy port ma być samorządowy, czy państwowy.  Sądziłem, że temat jest przesądzony. Chciałbym, abyśmy zaczęli rozmawiać merytorycznie o torze wodnym, a nie o sprawach pobocznych – rozpoczął prezydent Witold Wróblewski. – Jest gotowa infrastruktura i w porcie możemy przeładowywać 2 mln ton, brakuje tylko pogłębienia podejścia do portu. Nie potrzeba mówić o kolejnych terminalach, kiedy nie można dopłynąć do Elbląga. Chodzi o to, by już wydane publiczne pieniądze na przekop zostały teraz właściwie wykorzystane, skonsumowane. Pan minister powinien przyjąć do wiadomości, że elblążanie powiedzieli NIE przejęciu portu przez państwo – wskazywał Wróblewski.

Prezydent odniósł się do opinii prawnej prezentowanej przez ministra Śliwkę.

Nie może być tak, że wrzucana jest opinia prawna dotycząca tego co może lub nie może zrobić Zarząd Portu Komunalnego. Poza tym w tej opinii nie ma ani jednego zdania, które wykluczałoby to co jest w opinii przygotowanej przez Miasto. Jaśniej już chyba nie można – rzeka i tor są Skarbu Państwa, a pogłębienie to zadanie Urzędu Morskiego – mocno zaznaczył Wróblewski – To wyjątkowa sytuacja, kiedy rząd nie przyznaje się do swojej własności. Rzeka i tor jest rządu, przekop należy zrobić do końca, a to zadanie powinno mieć odzwierciedlenie w budżecie państwa, a nie samorządu – dodał prezydent.

Trzeba to rozstrzygnąć

Prezydent Elbląga zapowiedział podjęcie kroków prawnych w celu jednoznacznego określenia do kogo należy zadanie pogłębienia toru.

– Przed nami droga sądowa, niech sąd określi czyja to kompetencja – zapowiedział Witold Wróblewski.

Prezydent przekazał, że prawnicy przygotowują się do wejścia na drogę sądową, sprawa jest obecnie przygotowywana.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register