Sprawa Amber Gold będzie toczyła się w Elblągu

Nie w Gdańsku, a w Elblągu odbędzie się proces prokurator Barbary K., która miała nie dopełnić obowiązków i przekroczyć uprawnienia przy postępowaniu w sprawie spółki Amber Gold, w latach 2009-2012. Przeniesienie sprawy to decyzja Sądu Najwyższego. Wnioskował o to Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ, z którym prokurator współpracowała.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy na początku grudnia ubiegłego roku postawiła akt oskarżenia prokurator Barbarze K., która była odpowiedzialna za postępowanie w sprawie spółki Amber Gold.

– Prokurator oskarża Barbarę K. o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. W ocenie prokuratury Barbara K. zaniedbała w sposób rażący swoje obowiązki, ignorując informację o przestępczej działalności Marcina P. i Amber Gold i nie przeprowadzając takich oczywistych z punktu wiedzenia śledztwa czynności procesowych – mówiła 5 grudnia 2020 r. Lidia Tkaczyszyn z Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Akt oskarżenia trafił do gdańskiego sądu. Jednak Sądu Rejonowy Gdańsk-Północ zwrócił się do Sądu Najwyższego o przeniesienie sprawy do innej jednostki.

Wzięto pod uwagę okoliczność, że oskarżonym jest prokurator często występujący przed tamtejszym sądem i kontaktujący się z jego sędziami. Sąd Najwyższy wydał postanowienie 27 stycznia 2021 roku uznał, że inicjatywa SR zasługuje na uwzględnienie przekazał sprawę do rozpoznania SR w Elblągu – wyjaśnia Aleksander Stępkowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

Sąd Rejonowy w Elblągu nie otrzymał jeszcze pisemnej decyzji o przyznaniu tej sprawy. Oskarżonej prokurator grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Tak zwana afera Amber Gold dotyczy firmy, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. 13 sierpnia 2012 roku firma ogłosiła likwidację. Tysiące klientów straciło zainwestowane pieniądze i odsetki.

źródło: TVP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register