Stare Miasto pięknieje. Jakie plany dla tej dzielnicy mają władze Elbląga? (video)

Zmodernizowana kolejna ulica, dodatkowe ławki, nowe nasadzenia. Elbląskie Stare Miasto pięknieje. O działaniach podjętych w celu estetyzacji tej dzielnicy rozmawiano podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Zmodernizowana kolejna ulica, dodatkowe ławki, nowe nasadzenia. Elbląskie Stare Miasto pięknieje. O działaniach podjętych przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego w celu estetyzacji tej dzielnicy rozmawiano podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

50 ławek dla mieszkańców i turystów dzięki darowiźnie Grupy Żywiec

– Podczas ubiegłorocznych Dni Elbląga, Grupa Żywiec S.A. i Browar w Elblągu przekazały kwotę 25 tysięcy zł. na cel społeczny, który wskazali elblążanie. Mieszkańcy w głosowaniu zdecydowali, że za te pieniądze zakupione zostaną ławki na Stare Miasto. Zgodnie z umową więc za środki z Grupy Żywiec kupionych zostało 50 ławek, które w większości stanęły na Starym Rynku, ale również przy Bulwarze Zygmunta Augusta. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować Grupie Żywiec i Browarowi w Elblągu za to wsparcie. Mam nadzieję, że mieszkańcy i turyści będą z tych działań zadowoleni – zaznaczył prezydent Witold Wróblewski.

– Bardzo się cieszymy, że możemy wspierać miasto. Większość z nas jest mieszkańcami Elbląga. Może nie są to jakieś wielkie kwoty, ale małymi krokami również możemy dużo zmieniać – podkreślała Jolanta Golder przedstawicielka Grupy Żywiec Browar w Elblągu.

Nowe nasadzenia

W tym roku Stare Miasto jest dużo bardziej ukwiecone, tak aby jeszcze bardziej podkreślić walory tego miejsca.
– „Do upiększenia Starego Miasta użyto 4750 sadzonek kwiatów jednorocznych oraz prawie 100 sadzonek krzewów i innych roślin ozdobnych. W ulicy Stary Rynek umieszczonych zostało 30 kwietników wiszących. Z ul. 1-go Maja przeniesionych zostało 15 betonowych donic, które ustawione zostały na ul. Stary Rynek i Bulwarze Zygmunta Augusta. Przed Ratuszem w donicach zasadzono ozdobne drzewka i kwiaty jednoroczne. Na Zieleńcu przy ul. Rycerskiej, będącym wejściem na Starówkę od strony miasta pojawił się napis z kwiatów związany z przypadającą w tym roku 780 rocznicą powstania Elbląga” – podkreślał Prezydent.

Donice z kwiatami cieszą również oko na Placu Katedralnym, ul. Kowalskiej oraz przy Bramie Targowej. Nasadzenia pojawiły się także przy parkingu przy ul. Zamkowej. Koszt estetyzacji Elbląskiej Starówki wyniósł 34 803,99 zł.

Nowy blask ulicy Studziennej

Gruntowną modernizację przeszła kolejna ulica na Starym Mieście. Zakończyła się właśnie przebudowa ul. Studziennej.
– Zakres robót, obejmował między innymi: przebudowę jezdni, chodników i zjazdów, przebudowę i budowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego, sieci teletechnicznej, czy usunięcie kolizji sieci infrastruktury technicznej. Koszt tych prac wyniósł prawie 1 mln zł. – podkreślał Witold Wróblewski.

Aktualnie trwają czynności odbiorowe. Wykonawca poprawia zgłoszone usterki.

Fontanna znów cieszy oko

Od wczoraj działa uszkodzona w czerwcu przez kierowcę fontanna na placu katedralnym. Zakres naprawy obejmował oczyszczenie niecki z gruzu, naprawa izolacji, montaż nowych elementów konstrukcji, naprawę uszkodzonej instalacji sanitarnej, a także dostawę i montaż płyt granitowych. Koszt naprawy wyniósł ponad 70 tys. zł. zostanie on pokryty z ubezpieczenia sprawcy szkody. Przy fontannie wzdłuż ulicy Wodnej ustawionych zostało sześć ławek. Ławki są przykręcone do podłoża, nie są jednak z nim trwale związane i mają stanowić zabezpieczenie przed ewentualnym wjazdem samochodów w pobliże fontanny, przy okazji zabezpieczyliśmy w ten sposób dodatkowe miejsca do siedzenia.

By nie straszyły mieszkańców i turystów

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Prezydent poinformował również o podjętych działaniach dotyczących niedokończonych inwestycji na Starym Mieście.
– W maju Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał postanowienie o wykonaniu ekspertyzy technicznej niedokończonego budynku przy ul. Wigilijnej. Chcemy zmobilizować właścicieli do podjęcia realizacji tych inwestycji – zaznaczył prezydent.

– Chcemy wykorzystać zapisy prawa budowalnego. Jeden z tych zapisów jasno określa, że jeżeli obiekty zagrażają bezpieczeństwu to powinny być rozebrane na koszt inwestora. Jeżeli tego nie robi, to może to wykonać Powiatowy Inspektor i obciążyć właściciela kosztami’ Są także inne zapisy, więc będziemy robić wszystko, aby zrobić w końcu porządek z tymi inwestycjami – podkreślał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Trwają przygotowania do Elbląskiego Święta Chleba

Ostatnim tematem dzisiejszej konferencji była krótka informacja na temat Elbląskiego Święta Chleba. Już dziś serdecznie zapraszamy mieszkańców i turystów, ale również wystawców w pierwszy weekend września na Stare Miasto i Wyspę Spichrzów. Atrakcji z pewnością nie zabraknie.

– Jedną z nich będzie na pewno 1 METR – Międzynarodowy Elbląski Turniej Rycerski. W ramach turnieju odbędą się pojedynki w rycerskie. Będą Państwo mieli okazję zobaczyć walki najlepszych zawodników z całej Polski i zagranicy – zachęcał Adam Jocz Dyrektor Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register