Strata dla Elbląga. Żegnamy Wiesławę Rynkiewicz-Domino

Nie ma już z nami Wiesławy Rynkiewicz-Domino. Odeszła niespodziewanie pozostawiając otwarte książki, rozłożone zdjęcia, dokumenty, nad którymi pracowała i kubek niedopitej kawy. Wydaje się, że zaledwie chwilę wcześniej wyszła z pracy…

Nie zapytamy Jej już o historię elbląskiego gimnazjum czy fontannę z parku Kajki – całą swą ogromną wiedzę zabrała ze sobą. Nie zdążyła ukończyć wystawy detalu architektonicznego zamku krzyżackiego i nie zobaczy ogrodu zielnego powstającego z Jej inspiracji.

Jej opinia zawsze była dla nas niezwykle ważna. Spokój i opanowanie studziły nasze zapędy, a skromność i pokora stanowiły wzór do naśladowania. Inspirowała, nieustannie służyła swą mądrością i radą. Praca z Wiesławą była zaszczytem, a efekty tej pracy można podziwiać we wszystkich zakątkach muzeum. Mamy nadzieję kontynuować działalność tak, by była z nas dumna.

Wierzymy, że będzie nam kibicować z drugiej strony, obserwując z humorem i ze stoickim spokojem nasze codzienne zmagania. Członkom Rodziny i Przyjaciołom składamy najszczersze wyrazy współczucia. Zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu



– Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Pani Wiesławy Rynkiewicz-Domino. To wielka strata dla miasta i mieszkańców. Pani Wiesława była kustoszem ds. rzemiosła i sztuki w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Skarbnicą wiedzy m.in. na temat zwyczajów dawnych mieszkańców Elbląga i okolic. Chętnie dzieliła się swoją wiedzą. Po raz ostatni mogliśmy ją zobaczyć w filmie pt. „Anonimowy bohater”, opublikowanym w marcu br., a zrealizowanym z okazji 500-lecia obrony Elbląga przed krzyżakami – napisał na facebooku prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Wiesława Rynkiewicz-Domino (1958 – 2021) – historyk sztuki, pracownik Muzeum w Elblągu od 1986 r. Opiekun merytoryczny kolekcji sztuki, rzemiosła, mebli, detalu architektonicznego, rękopisów, starodruków i ikonografii. Autorka i współautorka scenariuszy licznych wystaw prezentowanych w elbląskim muzeum. Twórczyni opracowań z zakresu historii sztuki i architektury oraz projektów elementów dawnego wyposażenia wnętrz. Pasjonatka architektury, skarbnica wiedzy o dziejach miasta i regionu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register