Straż miejska kontroluje czym palimy w piecach. Mogą posypać się mandaty

Sezon grzewczy rozpoczęty. Straż Miejska przeprowadza kontrole palenisk na terenach nieruchomości, w mieszkaniach i w przedsiębiorstwach ogólnousługowych, na podstawie obserwacji własnej oraz informacji od mieszkańców. Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów powinny liczyć się z surowymi sankcjami.

Od 1 września do 24 października strażnicy miejscy przeprowadzili 32 interwencje dotyczące spalania odpadów i wystawili 13 mandatów za to wykroczenie.

Przypominamy, że spalanie odpadów jest wykroczeniem określonym w art. 191 Ustawy o odpadach, i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł., gdy sprawa trafi do sądu. W przypadku wdrożenia postępowania mandatowego może być nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Natomiast udaremnianie lub utrudnianie kontroli jest przestępstwem z art. 225 Kodeksu Karnego i zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. W takim przypadku postępowanie prowadzi policja lub prokuratura.

– W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli – przypomina Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu.

W piecu domowym możesz spalać tylko:

  • węgiel, koks;

  • drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi;

  • odpady z kory i korka;

  • papier i tekturę, karton.

 

1 komentarz

  • kazik Reply

    31 października 2018 at 18:05

    i co z tego, jak ludzie palą śmieci nocą, kiedy straż miejska już nie patroluje

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register