Strażacy z Elbląga walczyli z ogniem – płonął kościół w Kępkach

1 lipca ok. godziny 19:05 doszło do pożaru w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Kępkach. Na miejsce zostały skierowany pobliskie jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu nowodworskiego oraz dodatkowe siły i środki z Elbląga i Trójmiasta.

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów okazało się, że pożarem objęta już była część konstrukcji dachowej kościoła, a płomienie wydostawały się na zewnątrz przez rozbite witraże.

Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji pożar udało się szybko opanować i nie dopuścić do rozprzestrzenienia na pozostałą część kościoła. Działania gaśnicze były prowadzone zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz przy wykorzystaniu autodrabiny mechanicznej i podnośnika hydraulicznego. W działaniach skorzystano z pomocy osoby fizycznej, która dysponowała specjalistycznym dronem z kamerą termowizyjną, dzięki temu można było szybko i precyzyjnie zlokalizować ukryte zarzewia ognia znajdujące się pod przykryciem dachowym.

Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna z KW PSP z Gdańska z Zastępcą Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Dariuszem Żywickim na czele.

Pożar został ugaszony około godziny 20:30 a dalsze działania polegały na dogaszaniu oraz usuwaniu luźnych elementów konstrukcji dachu, które mogły by stwarzać dodatkowe zagrożenie.

W wyniku pożaru nie ucierpiała żadna osoba, jednak zniszczeniu uległa część konstrukcji dachowej wraz z podbitką, szklane witraże oraz część wyposażenia kościelnego.

Na miejscu z ogniem walczyło dwadzieścia jeden jednostek: piętnaście zastępów Państwowej Straży Pożarnej, w tym cztery zastępy z JRG nr 1 W Elblągu, jednostka z Gdańska i Gdyni oraz siedem zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu nowodworskiego.

Dysponowanie JOP z Elbląga w rejon woj. pomorskiego odbyło się w ramach funkcjonujących rejonów pomocy wzajemnej.

Straż Pożarna w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register