Strażacy z Krzewska proszą o pomoc

Nasza gmina cechuje się typowo rolniczym charakterem, bez dużych zakładów przemysłowych, co znacznie ogranicza budżet na inwestycje, czego konsekwencją jest brak możliwości samodzielnego zakupu tak potrzebnego naszej społeczności pojazdu.

Mimo to – zdając sobie sprawę z naszej ciężkiej sytuacji taborowej – władze Gminy Markusy wraz Powiatem Elbląskim zabezpieczyły niezbędny do tego przedsięwzięcia wkład własny, co po wielu latach braku perspektyw na normalizację stanu naszego parku maszynowego stanowiło dla nas prawdziwe światełko w tunelu. My także dołożyliśmy do tego swoją „cegiełkę”, na miarę naszych skromnych możliwości finansowych.

Nasze podstawowe pojazdy GBA Jelcz 005 na podwoziu Star 244 z 1983 roku oraz GCBA Jelcz z 1979 roku – ze względu na swój wiek (a co za tym idzie dużą liczbę akcji, w których brały udział) wpływający na zużycie pojazdów – są coraz bardziej awaryjne. Ponadto nie spełniają norm ekologicznych, zaś ich budowa nie pozwala na efektywne oraz bezpieczne prowadzenie działań. Na dzień dzisiejszy star, stanowiący tzw. “pierwszy wyjazd” wymaga remontu kapitalnego, którego cena kilkukrotnie przekracza wartość przedmiotowego pojazdu.

Teren naszych to w głównej mierze obszary depresyjne (można powiedzieć, że jesteśmy jednostką OSP KSRG działającą w najniższym punkcie poniżej poziomu morza w Polsce) oraz obszar rezerwatu przyrody Jezioro Drużno – przez to duży odsetek naszych działań związany jest z ratowaniem życia i mienia podczas akcji przeciwpowodziowych.

W tym roku – po wielu latach starań – pojawiła się realna szansa na zakup pojazdu adekwatnego do obecnych czasów i realiów służby z nimi związanych. Dzięki przychylności wielu osób – z władzami Gminy Markusy, Starostwa Powiatowego w Elblągu oraz Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu na czele – znaleźliśmy się na liście jednostek przewidzianych do dofinansowania zakupu fabrycznie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Po rozpoznaniu rynku ustaliliśmy, iż nowy pojazd dostosowany do służby na specyficznych żuławskich terenach kosztuje około 820 000 zł. W tej chwili, po uwzględnieniu deklarowanych środków – nasz szacunkowy budżet wynosi 760 000 zł, czyli tyle ile wystarczyło w latach poprzednich przed podwyżkami cen pojazdów pożarniczych.

Mając na uwadze budżet naszego Powiatu oraz rodzimej gminy Markusy samodzielnie – poświęcając swój prywatny czas – staramy się poprawiać stan naszego wyposażenia – chętnie sięgamy po zewnętrzne granty. Niestety samodzielne uzbieranie brakującej kwoty około 60 000 zł, niezbędnej na zakup auta przerasta nasza możliwości.

W związku z powyższym jesteśmy zmuszeni szukać pomocy u naszych przyjaciół i sponsorów, każda złotówka jest dosłownie na wagę złota.

Kwota ta stanowi jedynie niewiele, ponad 7% wartości całej inwestycji, w związku z czym wierzymy, że wspólnymi siłami uda się osiągnąć zamierzony cel i już niebawem nasz region zyska kolejny bezpieczny i nowoczesny samochód służący mieszkańcom.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/nowy-woz-bojowy-dla-osp-krzewsk?utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR1sOqDXO7jSZzD1jd9MI95QubsDgwnknL0xGeYgWnCrzYy8vxD5iUFIndY

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register