Syreny w niedzielę nie zawyją w Elblągu!

Decyzją rządu, w niedzielę rano w całym kraju miały zawyć syreny – w rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Jednak z obawy o uchodźców z Ukrainy i ich spokój psychiczny wiele miast w Polsce zdecydowało się tego nie robić. Podobną decyzję podjęto w Elblągu.

W trosce o uchodźców z Ukrainy, którzy w Elblągu znaleźli bezpieczne schronienie przed wojną, podjąłem decyzję, że jutro nie zostaną włączone syreny alarmowe na terenie miasta. Przypominam jednocześnie, że władze Elbląga oraz mieszkańcy miasta już dziś uczcili pamięć ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W przeddzień 12 rocznicy tej tragedii odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy, a po niej odbyły się uroczystości i Apel Pamięci pod Krzyżem Katyńskim – informuje prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży w rozmowie z PAP skomentował zapowiedzi samorządowców, że nie włączą miejskich syren alarmowych w niedzielę. W swoim komentarzu odniósł się jednak tylko do – jak to ujął – prezydentów dużych miast, rządzonych przez PO.

– Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że tę sytuację grupa prezydentów dużych miast, rządzonych przez Platformę Obywatelską, czyli prezydent Zdanowską, Dulkiewicz, prezydenta Jaśkowiaka czy Fijołka, skupiona wokół Rafała Trzaskowskiego, postanowiła wykorzystać do politycznej demonstracji. Można skrytykować ten pomysł, którym jest decyzja ministerstwa o uruchomieniu syren, ale zapowiedzieć niewykonanie decyzji wojewody i de facto współuczestniczyć w bojkocie upamiętnienia – bo tak to będzie odebrane – to działanie całkowicie niezrozumiałe – uznał Poboży.

– Mam wrażenie, że tę tragiczną sytuację, tragiczną rocznicę, grupa prezydentów skupionych wokół prezydenta Trzaskowskiego chce po prostu wykorzystać politycznie. Trudno to inaczej interpretować – dodał.

Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Jak poinformowało biuro prasowe MSWiA, dźwięk uruchomionych w rocznicę tej tragedii syren będzie ciągły. “Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. Informacja o uruchomieniu syren została przekazana mieszkańcom z 24-godzinnym wyprzedzeniem, również za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).”

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register